Mesajı Okuyun
Old 21-06-2013, 11:47   #19
av_ş63

merhabalar

Müvekkilim 93- 95 yılları arasında adam yaralama suçundan dolayı hapis yatmıştır ancak daha sonra 7 ay fazla yattığı anlaşılmıştır. Bu 7 ayın maddi olarak devletten tazmini mümkün müdür? Eğer böyle bir şey mümkün ise bunun zaman aşımı süresi var mıdır?
ssinem
Üye Kimliği
ssinem İsimli Üyeye Özel Mesaj Gönderin
ssinem İsimli Üyeye Email Gönderin
ssinem İsimli Üyenin Tüm Mesajları Arayın
02-10-2010, 14:20 #11

Av. Srt
--------------------------------------------------------------------------------
Tazminat isteminin koşulları
MADDE 142 - (1) Karar veya hükümlerin kesinleştiğinin ilgilisine tebliğinden itibaren üç ay ve her hâlde karar veya hükümlerin kesinleşme tarihini izleyen bir yıl içinde tazminat isteminde bulunulabilir.
Av. Srt
Üye Kimliği
Av. Srt İsimli Üyeye Özel Mesaj Gönderin
Av. Srt İsimli Üyeye Email Gönderin
Av. Srt İsimli Üyenin Tüm Mesajları Arayın
03-10-2010, 19:21

ssinem
--------------------------------------------------------------------------------
Madde metnine göre böylesi bir hakkın mevcudiyeti kalmamış. anladığım kadarıyla 10 yıllık zaman aşımı süresi bu durumda uygulanamıyor.
ilginiz için teşekkür ederim

ben bu konu hakında bir şeyler demek istiyorum sinem hanım siz kendi sorunuzu sorarken anlamamışsınız ve meslektaşımı aydınlatmadıgınız için oda size yanlış bilgi vermiş haksız tutuklama için dogrudur 3 ay 1 yıl zamanaşımı süresi vardır fakat sizin sorunuzdan anladığım kadarıyla sizin müvekkil yatması gereken ceza mıktarından daha fazla yatmış bunun olasılıkları bellıdır mahkeme tarafından ya ceza evine bildirim yapılmamıştır veya ceza evine yapılan bildirimi ceza evindeki personel göz ardı etmiştir. yapılması gereken oncelıkle hangı kurumun hatasının oldugunu tespıt ettırmek ve bunun netıcesıne gore kurumlar aleyhıne dava acmak ve yine burdakı zamanaşımı süresi kanaatımce 10 yıl olması gerekir. konuyu yenı farkettım degerlı meslektaşlarımında yorumlarını beklıyorum