Mesajı Okuyun
Old 14-07-2020, 12:15   #1
Av. Zümer AYDIN

Varsayılan Kira kontratına itiraz halinde itirazın iptali mi açılmalı yoksa itirazın kaldırılması davası mı ?

Merhaba. Daha önce konuyla ilgili başka açıdan birkaç sorum olmuştu. Kira alacakları ve faturalar için ilamsız takip başlattık. Yazılı kira sözleşmesinde kiracı olan kişiye karşı bu takip başlatıldı. Kendisi kiracı olduktan bir süre sonra konutu başka fiili kiracılara bırakmış. Bir süre o fiili kiracılar kira ödemelerini yatırmışlar ancak sorunlar olunca zar zor evden çıkartılmışlar. Takip başlayınca bu fiili kiracılar 1 aylık bir ödemeyi müvekkil hesabına gönderdiler. Ertesi gün de esas kiracı "asıl alacağa, işlemiş faize, faiz oranına ,bunlara bağlı ferilerin tamamına ve kira kontratına itiraz ediyoruz. " şeklinde dosyaya itiraz ederek takibi durdurdular. Şimdi sorum şu yönde olacak; Yazılı kira sözleşmesi kimle yapılmışsa muhattap odur, kiranın fiili kiracılar tarafından ödenmiş olması birşeyi değiştirmez, onların aralarında rücu ilişkisi oluşturabilir düşüncesindeyim. Dolayısıyla esas kiracıya yöneltilen takip yerinde olmuştur. Yapılan kısmi ödemeyi icra dosyasına bildirdim. Kalan tutarın hesaplanmasını ve fazlaya dair alacaklarla beraber dava hakkımızı kullanacağımızı bildirdim. Ancak şu aşamada kira kontratına da itiraz edilmiş. İtirazın kaldırılması davası açma yönünde bir fikrim vardı ancak şu aşamada kontrata itiraz edilmiş olması buna engel oluşturur mu ? Adi yazılı şekilde yapılmış bir kontrat var elimizde. 1 senelik yapılmış sonradan güncellenmemiş ama güncellenen rakamlarla kira ödemeleri yapılmaya devam edilmiş. Şimdi şu durumda elimizde evi boşalttıkları tam tarih için de herhangi bir tahliye evrağı da yok. Fiili kiracıların söylemleri ile belki ispatlanabilir ya da çalıştıkları şirketin finans müdürlüğünde sanıyorum kayıtları tutuluyormuş gönderilen rakamların oradan görülebilir. Ama şu şartlarda bizim hangi davayı açmamız lehimize olur ? Hem ispat açısından elimiz kuvvetli olmalı hem de herhangi bir tazminata mahkum edilmeyelim. Şimdiden teşekkür ederim.