Mesajı Okuyun
Old 08-06-2009, 22:04   #4
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Konuk
Sayın Av.S.Karaca öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Eşimin açtığı boşanma davasının reddinin kesinleşmesinden itibaren 3 yıl dolmasına birkaç gün kalana kadar bekledim. Mecburen TMK 166/1 maddesi'ne göre boşanma ile maddi ve manevi tazminat davası açtım. Aslında zina nedeniyle TMK 161 maddesi'ne göremi dava açmam gerekirdi. TMK 166/1 maddesi'ne göre tazminat alabilirmiyim. Eşimle aramızdaki sorun eşimin başka bir kadınla birlikte yaşaması. Bu nedenle ben çok büyük acılar çektim.

Sayın Konuk
Boşanma davasında,Yasa'nın 174.maddesine göre ," Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddî tazminat isteyebilir.
Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevî tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir".
Boşanma talebinizin hangi nedene (zina ya da evlilik birliğinin temelinden sarsılması gibi) dayandığının bence bir önemi yok. Hem kusuru, hem de maddi tazminata hak kazanmak için, mevcut veya beklenen menfaatlerinizin boşanma yüzünden zedelendiğini, manevi tazminat için de, boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkınızın saldırıya uğradığını ispatlamak durumundasınız.
Davada bir hak kaybına uğramamanız bakımından, bir meslektaşımızdan doğrudan yardım almanızı yeniden öneriyorum.
Saygılarımla