Mesajı Okuyun
Old 30-05-2008, 16:35   #1
Av. Reşit Altunışık

Varsayılan Yabancı uyruklu müvekille Türkçe Vekalet Sözleşmesi İmzalanması

Değerli meslektaşlarım,öncelikle cevap verme nezaketinde bulunacak tüm meslektaşlarıma teşekkürlerimi iletiyorum.
Yabancı uyruklu olan ve Türkçeyi az bilen bir müvekille bakacağımız davanın başında vekalet sözleşmesi imzaladık.Sanırım mesleki tecrübesizlikten olsa gerek sözleşmeyi tercüme ettirme gereği duymadık ve içerisinde yazan tüm şartları bize bu işte bağlantıyı kuran şahısla birlikte anlattık ve meblağda dolar üzerinden sözleşmede açık bir şekilde yazmakta.Şahıs sözleşmeyi imzalarken imzasının üzerine 'okudum,anladım' şeklinde ne Türkçe ne de kendi dilinde bir ibare düşmedi.Gelinen noktada şahıs bu iş dolayısıyla bize para vermeyeceğini ve kendisini başka bir vekille temsil ettirmek istediğini tarafımıza bildirdi.Bu aşamaya kadar 4 duruşmaya iştirak ettik ve bütün ara kararlar tarafımızdan yerine getirildi.
Soru - Elimizdeki vekalet ücret sözleşmesini ilamsız takibe koymamız durumunda yapılacak olası Türkçe bilmeme sebebine dayalı borca itiraz sonrasında açacağımız itirazın iptali davasının akıbeti ne olur?