Mesajı Okuyun
Old 19-01-2008, 22:31   #26
Av.MB

Varsayılan İşe Yargıtay'dan başlamalı

Arkadaşlar,

Öncelikle Yargıtay, Yargıtay kararlarına göre onama ya da bozma kararı verdiği için meslektaşlarımız böyle davranıyor. Meslektaşlar yerel mahkemeyi değil yargıtayı geçmek için karar arayıp duruyorlar.

Ben yasaya uygun olarak cesur bir hakimden çekin iptali kararını almıştım. Ancak Yargıtay hiç te yasal olmayan bir şekilde kararı bozdu.

Sonra bir başka araştırmada karar ararken benim davamda verilmiş kararın aynısını 5 yıl önceki bir kararda gördüm. Tıpa tıp aynıydı. Yargıtay 5 yıl önceki kararı aynen kelimesi kelimesine -matbu bir karar olduğuna eminim-benim kararımda da yazmıştı. Oysa olaylar arasında o kadar fark vardı ki.

Bu sebeple yüksek mahkemenin görüş değiştirebilmesini sağlayacak derecede güçlü sebepler ileri sürsek de milyonda bir ihtimalle karar değişiyor.

Burada benim üzerinde durmak istediğim bir konu var. Yasa hükümleri bazen çok açık olmasına rağmen farklı mahkemelerden farklı kararlar çıkmaktadır. Ben yargıtay kararlarının ülkedeki yargılama birliğinin sağlanması için varolduğunu düşünüyorum. Yargıtay kanunun aksine hüküm kuramayacağına göre -ki artık bunu yaptığını düşünüyorum-asli görevi yargılama birliğini korumak, yasanın her yerde aynı uygulanmasını sağlamaktır. Yargıtayın görevi yasal düzenleme yapmak ya da boşluk doldurmak değil, yasanın her yerde aynen uygulanmasını sağlamaktır.