Mesajı Okuyun
Old 26-07-2003, 00:58   #5
murat.cikar

Varsayılan kiracı gitti, sorun bitmedi..

sayın bilgililer,
15 yıldan fazla süredir dükkanımızda kiracımız olan şahıs, son 3 yıldır kiralarını düzenli ve tamam ödememekte idi.
eski kiracımız olduğundan, ve ailece tanıştığımızdan; kira kontratını yenilemek gereği de duymadığımızdan, elimizdeki son kira kontratı 9 yıl öncesine ait ve 4 yıllık.
eksik ödediği kiraları tamamlamasını ve elektrik ve sular idaresi ile belediyeye birikmiş çevre temizlik vergilerini ödemesi konusunda yaptığımız ısrarlı baskılar sonunda, herhalde utandığından olacak!! 1 gecede dükkanımızı boşaltmış ve gitmiş! başka bir semtte dükkan açtığını öğrendik ve adresini tesbit ettik.
kendisine resmi dairelere olan borçlarını ödemesini, aksi takdirde yabancı para biriminden olan ve zamanında almış olduğumuz teminat senedini takibe vereceğimizi söyledik.
şu anda dükkanı kiralamak isteyenler var.
soru 1- yeni kiracı ile bir kontrat yapmamızda bir sorun olur mu?
soru 2- eski kiracımız üzerine kayıtlı elk + su + belediye vergileri borçları yüzünden yeni kiracımızın abone olma sorunu olur mu?
soru 3- ortada içinde bulunduğumuz yılı kapsayan bir kira kontratı olmadığından, kira alacaklarımıza mahsuben elimizdeki borç senedini takibe vermemiz ne kadar geçerli olur?
soru 4- bu cinsten hukuki işlemlerle ilgili, mahkeme ve avukatlık masraflarını eski kiracımızdan tahsil etme durumumuz olabilir mi?
soru 5- eski kiracımız yarın çıkıp gelip de; ben buradan bir kaç haftalığına gitmiştim, geri geldim deyip de dükkana girmek isterse ne olur?

çok acemice sorular olduğunun farkındayım ama, şimdiye kadar hiç hukuki sorunumuz olmamıştı, affınıza sığınıyorum.
bu mesajı okuyup da yanıtlayacak arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi şimdiden sunmak isterim.

Türk Hukuk Sitesi'nin başarılarının devamı ile.