Mesajı Okuyun
Old 04-04-2012, 10:14   #7
üye7160

Alıntı:
Yazan kezzy
Üstadım satış yapılmayacağı konusunda sizinle hem fikirim ancak haczin düştüğü konusunda sizin gibi düşünmüyorum
Zira 106 ve 110'uncu maddelerine göre taşınırlar üzerine konulan haciz, bir yıl içinde satış talep edilmemekle düşer. Araçlar üzerine kayden ve fiilen haciz konulması arasında hukuken bir fark da bulunmamaktadır. Muhafaza altına alınmamış aracın satışı mümkün değilse de alacaklının satış talebinde bulunmasına yasal bir engel bulunmamaktadır

bende size katılıyorum,yakalama haciz değildir.Ancak muhafazadan sonra yapılan fiili haciz bir anlam ifade eder ki o da aracın kıymetinin takdiri için önemlidir.Yargıtay ; satış avansı yatırılmakla satış talep edilmiş ve gereği yapılmıştır diyerek satış avansının olmasını yeterli kabul ediyor ve süre kesiliyor.Bu nedenle haciz düşmemektedir.1 Yıl önce sürenin son günü satış talep ederek avansını yatırdığım bir dosyada halen 100. madde bilgilerinde haciz devam ediyor diye cevap veriyor icra müdürlüğü.Satış avansı yatırılınca süre kesildiği için haciz düşmüyor.