Mesajı Okuyun
Old 04-11-2009, 23:19   #19
üye15755

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
(Av.Hakan Çırak) yararlı bilgiler vermişse de, " kooperatiflerin tacir statüsünde olduğu ve davanın ticaret mahkemesinde görüleceği" hakkındaki görüşüne katılmıyorum.

Kooperatifler K.nun 1.maddesindeki tanıma göre kooperatifler tacir olmayıp teşekküldür. Bu husus pek çok yargıtay kararında da vurgulanmıştır. Koop.K.nun 99.maddesine göre koop.ile ortakları arasındaki davalarda ticaret mahkemesi görevlidir. Somut olaydaki çekişme ise koop ile 3. kişi arasındadır. Ortada mal ve hizmet satımına dair sözleşme bulunduğundan davacı kooperatif tüzel kişiliği olsa dahi sonucun değişmeyeceğini ve Tüketici Mahkemesinin görevli olacağını düşün.üyorum.

Muhterem üstadım;
Evet, 2004 yılına kadar, Kooperatifler Kanunu'nun 1. maddesi, kooperatifi tanımlarken onu "teşekkül" olarak nitelemekteydi. Fakat 2004 yılında kabul edilen "Kooperatifler Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında 5146 Sayılı Kanun" ile bu niteleme kaldırılmış ve kooperatiflerin hukuki niteliği Türk Ticeret Kanunu'nun 136. maddesine uygun hale getirilmiştir. 2004 yılında kabul edilen bu kanun ile Kooperatifler Kanunu'nun 1. maddesi şu hale getirilmiştir:

A) Tarif:

Madde 1 - (*) Tüzel kişiliği haiz olmak üzere ortaklarının belirli ekonomik
menfaatlerini ve özellikle meslek veya geçimlerine ait ihtiyaçlarını işgücü ve
parasal katkılarıyla karşılıklı yardım, dayanışma ve kefalet suretiyle sağlayıp
korumak amacıyla gerçek ve tüzel kişiler tarafından kurulan değişir ortaklı ve
değişir sermayeli ortaklıklara kooperatif denir.

Zaten bu düzenlemeden evvel de TTK 136. maddesinde ticaret şirketlerinin hangileri olduğunu sarahaten saymıştır:

Madde 136 - Ticaret şirketleri; kolektif, komandit, anonim, limited ve kooperatif şirketlerinden ibarettir.

Buraya kadar yaptığım izahatlar, kooperatifin bir ticaret şirketi olduğuna yönelikti.
Bu konu başlığını açan meslektaşımızın sorusuna gelince:
Ticari davalar;
1- mutlak ticari dava
2- nispi ticari dava
3- Havale, vedia ve telif haklarından kaynaklanıp bir ticari işletmeyi ilgilendiren
davalar diye üçe ayrılır.

Diğer iki dava türüne girmeden nispi ticari davayı izah edeyim:
İki tarafı da tacir olan bir iş, mahiyet itibari ile TTK'da sayılan işlerden olmasa bile, bu hususta çıkan uyuşmazlıklar nispi ticari davadır; bu tür davalar ticaret mahkemesinde görülür.
Somut hadisede, meslektaşımızın müvekkili olan Kooperatif bir ticari şirket (tacir), ASKİ de kuruluş kanunu gereği tacirdir; aralarında da bir su satım sözleşmesi (BK m. 182) vardır. Bu sözleşmeden kaynaklanan dava nispi ticari davadır ve ticaret mahkemesinde dava açmanız gerekir.