Mesajı Okuyun
Old 06-11-2018, 03:16   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmış ebeveynlerin müşterek çocuklarına karşı Aile Yükümlülüklerini yerine getirme kanuni sorumlulukları nelerdir

Sayın Hukukçularımıza daha önce Aile yükümlülüğünü ve babalık / ebeveynlik görevlerini öz çocuğuna karşı yerine getirmeyen eski eşim hakkında adli olarak suç duyurusunda bulunup bulunamayacağımı sormuştum ve Aile Yükümlülüğünü ihlal / yerine getirmediği gerekçesi ile hakkında suç duyurusunda bulunabileceğim konusunda sitedeki Sayın Avukatlarımız tarafından gerekli cevap verilmişti. Ancak ; daha sonradan eski eşim ile hali hazırda evlilik birliğimiz sona ermiş olduğundan ve artık bir aile olmadığımızdan dolayı kendisi hakkında çocuğuna karşı sorumluluk ,ödev ve gereklerini yerine getirmediği için suç duyurusunda bulunamayacağım , kendisinin sorumluluğunun nafaka yükümlülüğünden ibaret olduğu söylendi. Ancak bu kesin bir bilgi değil. Aile kavramı kanunen eşler boşanmış dahi olsalar çocuklar için kanunen anne ve babanın yükümlülüklerini çocuklarına karşı yerine getirmeleri yönünde devam eder şeklinde düşünüyorum. Çünkü bir çocuğun çekirdek ailesi anne ve babası boşanmış olsalar dahi anne ya da babasıdır. Yani baba çocuğun aile üyelerinden biridir ve çocuğa karşı yükümlülükleri en azından reşit olana değin devam etmelidir. Çocuğun babaya eğitim, sağlık ve acil olan tüm ihtiyaçlarında babanın çocuğa maddi ve manevi gücü oranında yardım, destek olması çocuğunun yüksek menfaatinedir. Bu halde velayeti annede olan bir çocuğun babasının çocuğa karşı kanuni yükümlülüğü sadece nafaka yükümlülüğünden mi ibarettir. Kanuni ve yasal olarak çocuğun aile üyelerinden biri olan babasının korunması, ve diğer önemli ve elzem ihtiyaç ve desteklerinin karşılanması tamamen baba yerine velayet annede olduğu gerekçesi ile anneye mi yüklenmektedir. Bu soruyu Sayın Hukukçularımıza yöneltmemin sebebi ; Adli olarak müracaatta bulunduğum takdirde kanuni olarak küçük çocuğumun babası üzerindeki yasal hakları ve babanın da küçük çocuğa karşı yasal ödev ve sorumluluklarını açık ve net bir şekilde ortaya koyabilmek amaçlıdır. Karşı tarafın bu konuda herhangi bir geçersiz mazerete sığınarak küçük çocuğu daha fazla mağdur etmesini önlemek isteğimdir. Çünkü bir çocuğun annesine olduğu kadar babasının da desteğine , korunmasına ihtiyacı vardır. Ancak çocuğun bu ihtiyaçlarını boşanmış ve nafaka yükümlülüğünü yerine getirdiği gerekçesi ile karşılamayan, çocuğun yüksek menfaatlerine aykırı şekilde hareket eden bir baba hakkında kanunlar ve yasalar ne demekte ve küçük çocuğun menfaatlerini nasıl korumakta ve sağlamaktadırlar ? babaya böyle bir durumun adli sonuçlarının olacağı gösterilmez ise sonucundan en çok yine mağdur küçük çocuk zarar görecektir. Cevaplarınız için şimdiden Sayın Hukukçularımıza teşekkür ederim. Saygılarım ile