Mesajı Okuyun
Old 17-07-2007, 22:49   #29
ali ümit aksu

Aydın barosunun panosunda :Hakim kanunların üstünde değil,sadece kanun uygulayıcısıdır'anlamında bir düşünür sözü var.Ben de eskidenberi hakimin,savcının da bir memur olduğunu sadece görevini iyi yapmağa çalışması gerektiğini,sırf görevinden dolayı kendini başka insanlardan üstün göremeyeceğini düşünürüm.Hatta bu yüzden yıllar önce bir taşra mahkemesinde bir avukatın,hakime hitaben 'Karşınızda boynumuz kıldan ince' demesini kendime yapılmış küçük düşürücü bir davranış sayarak o avukata gereken daVRANIŞI GÖSTERMİŞTİM.GERÇİ HAKİM ONU DA BENİ DE TARTMIŞTI ELBETTE ve onun bu sözüne gülümsemişti ama yine de mesleğin saygınlığına aykırıydı.Yine bir örnek vereyim seneler önce Aydın'da görev yapan bir hakim hukuk kararlarını tüm salondakilerin ayakta dinlemesini istemiş ve yürütmüştü.Bir kısım meslektaşlarımız belki hakime şirin görünmek için buna uymuştu.Bunda belki hakimden göreceği destek beklentisi olabilir.Ama bunun faydası olamaz ki.Diyeceğim maalesef bazı meslektaşlarımızın yanlış tutumları da bu sorunları körüklüyor.Hakim,ancak iyi iş yapıyorsa özel saygıyı kazanır.Genel olarak gösterilen saygı mahkemeye saygıdır.
Bir de hakimlik ve savcılık belli bir ruhsal ve karakteristik seviyeyi gerektirir inancındayım.Hakim ve savcı seçimlerinde buna da dikkat edilip görgü ve olgunluk da aranmalı.Yukarıdaki meslektaşlarımın tümünün bu yöndeki görüşlerine katılıyorum ve memnun oluyorum.Hakim ve savcılardan mesleğe saygısızlık gösteren olursa,o,hakimlik seviyesinin altında olacağından hiç çekinmeden gereken tepki onurla gösterilmeli.O zaman size saygı duyuyorlar. Saygılarımla...