Mesajı Okuyun
Old 02-07-2007, 09:25   #5
mutlakadalet

Doktor unvanını almanız için harcayacağınız emek ve zaman ile hakimlik-savcılık sınavının yazılı kısmını kazanmanız için harcayacağınız emek ve zamanı karşılaştırdığımda (ki böyle bir karşılaştırmayı istemeyerek yapıyorum) hakimlik-savcılık sınavının yazılı kısmına çalışmanızı öneririm.

Bununla birlikte şunu da belirtmek isterim ki; her iki tercih de aslında birbirinden bağımsız tercihlerdir. Yani akademik kariyer yapmayı düşünen birisinin zihninde bu akademik kariyeri başka bir mesleğe girebilmek için yapma düşüncesi genelde yoktur.

Alıntı:
Yazan *burcus*

acaba mülakatta ne gibi şeyleri göz önünde bulunduruyorlar

Bu konuda tecrübeli olan üyeler, daha isabetli yanıtlar vereceklerdir; ancak zannetmiyorum ki; mülakatta bilgiyi ölçme ön planda olsun. Bilgi zaten yazılı sınavda ölçülmekte. Bu bakımdan mülakat daha çok, hakimlik mesleğini temsil edebilecek özelliklere sahip olunup olunmaması noktasında yoğunlaşıyor olabilir.

Mülakatta da bilginizi ölçen sorular sorulacaktır; ancak bunlar, sorunun içeriğine vakıf olmanızdan çok soruya yanıt veriş tarzınızı ölçmek içindir.

Bu arada mülakatta önemli olan bir hususun da referans olduğunu duymaktayız.

Not: Mesajlarınızdan anlıyorum ki; hakimlik-savcılık sınavını kazanmayı çok istiyorsunuz. Umarım bu hedefinizi gerçekleştirirsiniz. Ancak şunu söylemek isterim ki; hakimlik-savcılık sınavını kazanmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Artan hukuk fakültesi ve buna bağlı olarak artan hukuk mezunları, bu konuda rekabetin de artmasına yol açıyor. Kısacası çalışmaya devam

Saygılarımla.