Mesajı Okuyun
Old 07-02-2007, 23:52   #35
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Ragıp

Sizin ve benim iyi niyetlerimiz benziyor olabilir ama sonuçlarımız oldukça farklı.

Tartışmaya konu başlangıçtaki olaya dönerek yanıt vermeye çalışacağım:

Sizin görüşünüzün doğruluğunu varsayarsak,kadınların doktorunu seçme hakkı,kadınlar tarafından özgürce kullanılamamaktadır.Öyle ise hastaların/kadınların doktorunu seçme hakkını tartışmak değil öncelikle hakkın kullanılmasında özgürlük sağlanmalıdır.

Ben başka bir cümleler kurmak istiyorum.

Kadınların doktorunu seçmesi ,öncelikle kadınlar arası ayrımcılığa engel olan bir durumdur.Örnegin,ekonomik olarak olarak herhangi bir sigorta sistemine gerek duymayan,yani parası olan kadın zaten istediği doktoru /istediği cinsiyette doktoru seçecektir.Burada sorun yok.

Sorun böyle bir özgürlüğü olmayan kadınların genel kurallara bağlı biçimde kamudan yararlanması sırasında ortaya çıkmaktadır.Kamuda böyle bir seçme hakkının kullanılmaması kadınlar arası eşitsizliği daha da arttırmaktadır.

Diğer yandan kadınların doktorunu seçmesi özellikle cinsiyete bağlı şikayetlerin veri olarak doktora aktarılıp aktarılamayacağı konusunu gündeme getirir.Bir çok olumsuz toplumsal,kültürel vb sebeple bu alanda engellenmiş kadınlar şikayetlerini,bulgularını doktoruna bildirmekte sorun yaşayabilir.Şikayetlerin ,belirtilerin tam ve eksiksiz aktarılması kadının/hastanın yararına olan bir durumdur.Doktorunu seçme hakkı kullanılamaması nedeni ile bu aktarım yeterli düzeyde gerçekleşemeyecek olur ise hastaya yeterli yardım da yapılamaz.Bu tercihin yapılmasında başvuruyu yapan kadınların ille de varoşlardan gelmesi,dinsel kaygılar taşıması da gerekmiyor.İsveç de yaşanan olayda da gördüğümüz kadarı ile dinsel bir kaygıya gönderme yapılmamıştır.

Diğer yandan kadınların özellikle kadın doktorunu seçtikleri alan kuşkusuz jinekoloji olmaktadır.Bu alan kadınlar için herhangi bir tıp alanından farklıdır.

Doktora başvurma konusunda bile bir çok engellemelerle yaşayan kadınların nasılsa hastaneye ulaşmaları durumunda nitelikli tanı ve tedaviyi almalarını engeleyen her sorunun aşılması için çaba göstermek gerekmektedir.Kadın ve çocuk ölümlerinin oranı bakımından hiç de iç açıcı olmayan bir sıralamada olduğumuzu unutmayarak, olanağı olan her biçimde sağlık hizmetine ulaşımın ve sağlık yardımı almanın önündeki tüm engeller aşılmalıdır.

Bu neye benziyor biliyormusunuz?

Tecavüze uğramış kadınların kadın avukatla görüşmeyi tercih etmelerine?

Yani çok insani bir şeyden sözediyorum.Çok insani.

Saygılarımla