Mesajı Okuyun
Old 15-05-2010, 18:37   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Boşanma davasını gören mahkemeye itirazınızı sunmanızı öneriririm, itirazınızda eşinizin boşanma davasını açmaya ehil olmadığını, ayırt etme gücüne sahip olmadığını belirterek gerekli raporları sunabilirsiniz. Mahkeme dava ehliyeti olmayan birinin açtığı davayı esasa girmeden usulden reddetmekle yükümlüdür.

Ayrıca vasinin görevden alınması yargılamasında sulh hukuk hakiminin vasiyi görevden alması için vasinin görevlerini savsakladığını saptaması gerekir, vasi vesayet altındaki kişinin çıkarlarına zarar veriyorsa vasi değiştirilir. Bu yargılama süresince eşinizin bağımsız temsilini ve aslında çıkarlarının korunmasını sağlamak için bir kayyım atanmasını istemenizi öneririm.

Atanmasını istediğiniz kayyım ne siz ne de ilk dereceden yakınları olursa yani tarafsız ve özellikle hukuk bilen biri olursa gerekli savları ve kanıtları sulh hukuk hakiminin önüne taşıyarak sağlıklı bir karar verilmesini sağlayacaktır.

Ayrıca siz de bu aşamada ilaçlarını kullandırmadığını kanıtlamanın yollarını bulabilirsiniz. Bu tutum, onların vasi olmaya uygun olmadıklarını gösterecektir.

Mutlaka bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım bürosuna başvurmanızı öneririm.