Mesajı Okuyun
Old 19-12-2012, 15:15   #120
gdistemgibi

Alıntı:
Yazan Av.Ferda Perihan Kutluğ
Kıymetli Evrak İptali için görevli mahkeme konusunda ihtilaf git gide büyüyor .Ankara mahkemeleri Sulh Hukuk mahkemelerinin görevli olduğu yönünde görüş birliğine varmış ama Düzce mahkemeleri henüz karar verememiş hatta 2.Sulh Hukuk Mahkemesi görev uyuşmazlığı olduğuna karar verip uyuşmazlık mahkemesine göndermiş .Benim iptal ettireceğim çekimin keşide tarihi 23.12.2011 şimdi ben tedbir kararıda alamayacağım ne yapıcam bilmiyorum

Sayın Meslektaşım. Ankara mahkemeleri maalesef çek iptali davalarında sulh hukuk mahkemelerinin görevli olduğu yönünde bir görüş birliğine varmamıştır. Şöyle ki müvekkil bizden önce kendisi ticaret mahkemesinde ve 2012 Mayıs ayında çek iptali davası açmış ve davaya esastan devam edilmektedir. Ancak daha sonra biz müvekkilin başka bir çekinin iptali istemli yine ticaret mahkemesinde dava açtık ticaret mahkemesi ise sulh hukuk mahkemeleri görevlidir diyerek görevsizlik kararı verdi. Şu an ben de bir çek iptali davası açmaya hazırlanıyorum ama görev konusunda kafam epey karışık. Bazen vatandaştan ziyade biz hukukçular bile görevli mahkeme konusunda git-geller yaşıyoruz.