Mesajı Okuyun
Old 27-06-2008, 14:29   #1
üye19186

Varsayılan Hayasızca hareketten ceza

Galata Köprüsü’nde balık tutarken, vücudunu teşhir ettiği iddiasıyla yargılanan kadına “hayasızca hareket” suçundan 5 ay hapis verildi. Mahkeme, kadının bir yıl izlenmesine ve bir daha suç işlemezse cezanın ertelenmesine hükmetti.

“Galata Köprüsü’nde uygunsuz giysiyle balık tutarak çevreyi rahatsız ettiği” iddiasıyla yargılanan kadının davası bitti. İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık da, avukatı da katılmadı. Duruşmada tanık olarak dinlenen Galata Köprüsü’nün özel güvenlik görevlisi Gökhan Gülbahar, Gülcan Köse’nin olay günü saat 11.30’da balık tutma malzemeleriyle köprüye geldiğini anlattı. Gülbahar, “Üzerinde gecelik türünde vücudunu gösteren bir giysi vardı. Benim de dikkatimi çekti, ancak müdahale etmedim. Hareketleriyle de vücudunu teşhir ediyordu. Bir süre sonra köprüden geçenler şikayet etmeye başladı. Ben de bayanı uyardım. Bana, ‘ben polisim, sen işine bak’ dedi” şeklinde ifade verdi.

Bunun üzerine olay yerine polis çağırdığını belirten Gülbahar, polislerin gelmesinin ardından sanığın polis olmadığının anlaşıldığını ifade etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme, “köprüye balık tutmak için giden kadının, çevreden gelip geçenleri rahatsız edecek ve cinsel organını teşhir edecek şekilde kıyafetler giydiği” gerekçesiyle, TCK’nın “hayasızca hareketler” başlıklı 225. maddesi uyarınca 6 ay hapis cezası verdi. Sanığın mahkemeye karşı tutumunu indirim sebebi sayarak cezayı 5 ay hapse indiren mahkeme, sanığın tekrar suç işlemeyeceği konusunda kanaat oluştuğunu belirterek, 5 aylık hapis cezasının, 1 yıllık denetim süresinde bir daha suç işlememesi koşuluna bağlı olarak ertelenmesine hükmetti.