Mesajı Okuyun
Old 01-07-2015, 18:08   #1
over

Varsayılan İş kazası sonucu özel hastanede tedavi olan işçi

Değerli meslektaşlarım, öncelikle soruma vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Müvekkil, yaklaşık bir yıl önce işyerinde çıkan yangın sırasında iş yerini tahliye ederken ayağını kırıyor. Ambulansla iş yerine yakın bir özel hastaneye götürülüyor ve burada ameliyat ediliyor. Ayağına, kırılan kemiklerin sağlıklı kaynaması için plak takılıyor. Yaklaşık 20.000 TL tutan tedavi giderleri işyeri tarafından ödeniyor. Müvekkil 4 aylık iş göremezlik raporu alıyor. SGK'ya bildirimler usulüne uygun olarak yapılıyor. Rapor süresinin dolması ile müvekkil tekrar çalışmaya başlıyor ve yaklaşık 8 ay kadar aralıksız işyerinde çalışmaya devam ediyor. Buraya kadar hiçbir problem yok.

İlk ameliyatın üzerinden 1 yıl geçmesinden sonra takılan plakların alınması için tekrar ameliyat olması gerekiyor. İşveren ile sözlü olarak görüştüğünde işveren önce ameliyatın aynı hastanede yapılmasını kabul ediyor fakat ameliyat gününden bir gün önce müvekkili arayıp, devlet hastanesinde tedavi olması gerektiğini, özel hastane masraflarını karşılamayacağını söylüyor. Müvekkilim, ilk ameliyatı yapan doktoruna çok güveniyor ve başka bir hastanede ameliyat olmak istemiyor. Zaten doktoru da bu tür tamamlayıcı ameliyatları farklı doktorların yapması halinde sıkıntılar doğabildiğinden bahsediyor. Üstelik devlet hastanesinde sıra beklemesi gerekecek iken plakların vücutta bulunmaya devam etmesinin sağlık riski doğuracağını, ileride alınmalarının mümkün olamayabileceğini belirtiyor.

Benim sorum, özel hastanede ameliyatının parasını kendi cebinden ödeyecek olan müvekkilim, tedavi masraflarını işverene tazminat davası açmak sureti ile talep edebilir mi? Ayrıca bıu masrafların işveren tarafından karşılanmaması haklı fesih sebebi midir?

Ben ilk başta özel hastane masraflarının talep edilemeyeceği kanaatindeydim fakat konuştuğum bazı meslektaşlarım, işyerinin müvekkile yazılı olarak başka bir hastane alternatifi sunmadığını, ispat yükünün işverende olmasından ötürü bunu kanıtlayamayacağını dolayısıyla tedavi masraflarının işverenden istenebileceği görüşünde. Fakat henüz ilgili bir Yargıtay kararı bulamadım.

Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.