Mesajı Okuyun
Old 05-11-2004, 13:02   #4
fikirbay

Sayın Gemici, uzun zamandan beri bu konu hakkında birkaç satır karalamak istememe rağmen olmadı.

Sorularınız:

- İnternet hukuka olan güven duygusunu pekiştirirmi, yoksa zayıflamasına mı yol açar?

- İnternet, hukuk ve adalet kavramlarının topluma yerleşmesine mi yol açar, yoksa bir kargaşalık ortamı mı oluşturur?

Bence, İnternet, hukuka olan güven duygusunu sarsmayacak, ama hukukçulara olan güven duygusunu bir parça sarsacaktır. Kargaşa ortamı oluşmaz ve hukuk ve adalet kavramlarının da topluma yerleşmesine ve kökleşmesine yol açar.

- İnternet hukukçuların hukuk üzerindeki tekellerini ortadan kaldırır mı?

Ortadan kaldırmaz, ama kırar ve olması gereken seviyeye indirger.

- Sorularının cevabını internetten alabilme olanağı olan kişiler avukata gitmez ve kendi sorunlarını kendilerimi halleder?

Kendini bilen hiç kimse internetten aldığı cevaplarla kendi sorunlarını halletmeye kalkışmaz. Bu şuna benzer: İnternetten edindiği bilgilerle kendi kendini tıraş etmeye kalkışmak gibi duruma düşürür ve kuşa döner insan.

- İnternet üzerinden diğer ülkelerdeki uygulamaları izleme fırsatı bulan hukukçularımız, bu ülke hukuklarından nasıl etkilenir?

Olumlu etkilenir. Çünkü, İnternet üzerinden bilgi edinebildiğimiz ülkelerin hukuku ve mevzuatı muhakkak ki gelişmiştir ve ileri bilgilerin ve örneklerin insanları geri götürmesi düşünülemez.

- İnternet hukukçular arasındaki iletişimi ne yönde etkiler?

- Mahkemelerle mahkemeler arasında ve mahkemelerle avukatlar arasında internet vasıtası ile nasıl bir iletişim kurulur?

- Avukatlar ve müvekilleri arsındaki internet iletişimi nasıl olur?

Kendimden bir örnek vereyim, benim bazı davalarım halen devam ediyor ve ben Ankara'ya geldiğim zamanlarda Avukatımın bürosundaki cihaza mail bağlantısını bizzat kendi paramla aldığım e-kolay fıstık paketi yükleyerek bizzat kendim kurdum. Gerektiğinde, avukatımın çalışma masasının altına girerek bağlantıları dahi kontrol ettim ve elimden geleni yaptım. Dosyalarımı doğrudan avukatımın mail adresine indirdim. Faks cihazından çok daha faydalı olduğunu söylemeliyim. Aynı yazı üzerinde avukatınız ile aynı anda yazıya müdahalede bulunma imkanınız dahi oluyor. Bu müthiş bir imkan.

İnternet, hukukçuları silkeleyecektir. Rehavete kapılan veya uykuya dalan varsa, uyanık olmak zorunda olduğunu anlayacak, baskıyı ensesinde hissedecektir. Müthiş bir rekabet ortamı sağlanacak ve hukukçular tüm güçleriyle yarışmak zorunda kalacaklardır.

Özet olarak şunu diyebilirim:

İnternet sayesinde, başını kuma sokmayı pek seven deve kuşlarının nesli "her alanda" tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Tek başına bu bile yeterlidir değerini anlamak için.

"Elektroman" veya "Yücecüce" adını verebileceğimiz bir elektronik cihaz (TV-Video-Radyo-Teyp-Bilgisayar-CD Player-Kamera-Foto-Sensor-Kumanda karışımı bir alet, kısaca aklınıza gelen ve piyasada mevcut tüm elektronik cihazları tek bir cihaza indirgeyen sevimli küçük-dev-alet) en değerli ve bilge dostumuz ve danışmanımız olacaktır.