Mesajı Okuyun
Old 02-08-2016, 19:38   #52
Porsuk

Alıntı:
Yazan Av. Suat
bu tür davalardaki son durumun bizim aleyhimize ve fakat idare lehine dönmekte olduğu şeklindeki yorumlara kesinlikle hak veriyorum. Açıkça dile getirilmese de böyle bir hava var sanki...
Davam henüz bitmedi ama sonuçtan ilk günkü kadar emin olamıyorum atrık....
Merhaba Suat Bey,
Benim de Kocaeli'nde görülen hizmet kusuruna dayalı tazminat davam önce vergi mahkemesine gönderildi.Akabinde hasım düzeltme kararı verildi.Davayı Gümrük bakanlığına açmıştım. Hasım Gebze gümrük müdürlüğüymüş. Daha sonrada süre ret kararı verildi.
Açıkçası bu kararlardan sonra ben bildiklerimi de unuttum.Davam hizmet kusuruna dayalı tazminat davası, araç yurda girerken ve mülkiyetin kamuya geçirilmesine karar verildikten sonra devir ve teslimi önlemeye yönelik gerekli dikkat ve özen gösterilmemesine dayandım. Vergi mahkemesi ile en ufak bir ilgisi yok. hasım değiştirme kararı da ilginç, zira gümrük müdürlüklerinin tüzel kişiliği yok. KHK ile bakanlık adına dava takip yetkileri var.Süre ret kararı ayrı bir hukuksuzluk. zira ben idari işlemi dava etmedim.İptal istemedim. İdari başvurumu yaptım ve hizmet kusuruna dayalı tam yargı davası açtım. Mahkeme dava konusu yapmadığım idari işlemi öğrenme tarihini esas alarak süre ret kararı verdi.....
Aynı konu ile ilgili birçok Danıştay kararına ulaştım...hiçbiri birbirini tutmuyor ama tek ortak yanları var tazminata hükmedilmemesi gerektiğini belirtiyorlar.zira idarenin kusuru yokmuş gidin işlemi yapan firmaadan talep edin diye de akıl veriyorlar..fırsatını bulunca paylaşacağım...Maalesef DÖVLET refleksi işliyor...