Mesajı Okuyun
Old 16-10-2008, 08:43   #1
justicewarior

Olumsuz Benzer Karar Arıyorum

Merhaba Değerli Meslektaşlarım ;

Bir davam ile ilgili bir karar buldum ama benzer karrlar arıyorum umarım yardım edersiniz ...

Saygılar...

Benim Bulduğum Örnek Karar ; (Sizlerden de bu kararın Benzerlerini İstiyorum...Umarım Yardımcı Olursunuz...).

T.C.
YARGITAY
19. Hukuk Dairesi

E:2001/4647
K:2001/5828
T:24.09.2001

Davacı İsnail Karcı vekili Av. İbrahim Yonetgen ile bavalı Serdar Yiğitcan vekili Av. Turgay Şirin arasında görülen dava hakkında Turgutlu 1. Asliye Hukuk Mahkemesinden verilen 06/06/2000 gün ve 31-191 sayılı hükmün bozulmasına iliskin Dairemizin 23/03/2001 gün ve 8171-2106 sayılı ilamına karşı davacı vekilince süresi içinde karar düzeltme yoluna başvurulmuş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldu.
KARAR : Davacı davalıya satılıp teslim edilen unlara ait fatura bedellerinin odenmediğini, alacağın tahsili icin yapılan takibe de itiraz ettiğini belirterek vaki itirazın iptalini talep ederken;
Davalı faturalarda yazılı unun kendilerine teslim edilmediğini irsaliyelerdeki imzaların da kendilerine ait olmadığını savunmuştur. Ancak mahkemece alınan 07/07/1999 tarihli bilirkişi raporunda davalıya ait 1998 yılına ait işletme defterinde 28/01/1998 tarih 27376 nolu 375.720.000.-TL'lık ve 20/03/1998 tarih 27496 nolu 303.000.000.-TL bedelli faturaların mal alış hanesine kayıtlı oldugu bildirilmiş, itiraz uzerine alınan 07/02/2000 tarihli raporda ise taraflar arasındaki ticari iliskinin 1996 yılından bu yana devam ettıği, 1998 yılında davacının davalıya yedi adet fatura kestiği faturalardan iki adedinin davalı defterlerine işlendiği halde beş faturanın işlenmemiş olduğu bildirilmiştir.
Bu durumda taraflar arasındaki ticari ilişki çercevesinde 1998 yılında davacı yanca davalı adına kesilen faturalardan iki adedinin davalı defterinde kayıtlı olduğu ve taraflar arasındaki ticari ilişkinin varlığında uyusmazlık bulunmadığı gozetilerek davacı defterlerinde kayıtlı olupta davalı defterinde kaydı bulunmayan diger faturalarda yazılı malın davalıya teslimini bır olgu olarak davacının ( tanık da dahil ) her türlü delille kanıtlayabileceği gözetilerek bu husustaki delillerin toplanması ve varılacak uygun sonuç dairesinde bir karar verilmesi gerekirken ve hükmün bu gerekçelerle bozulması icap ederken ilamda yazılı gerekçe ile bozulmuş olduğu anlaşıldığından davacı vekilinin karar düzeltme isteminin kabulü gerekmiştir.
SONUÇ : Yukarıda belirtilen nedenlerle Dairemizin 23/03/2001 gün ve 2000/8171 Esas, 2001/2106 Karar sayılı bozma kararının kaldırılmasına ve hükmün açıklanan gerekçe ile BOZULMASINA, 24/09/2001 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Bu kararda Özetle ;

Davacı Unların davalıya teslim edildiğini (tanıkda dahil )her türlü delille ispatlıyor...bende bu yargıtay kararında olduğu gibi iddialarını (tanıkda dahil her türlü)delille ispatlamak istiyorum..buna benzer karar aıyorum..yani iddiamı tanıkda dahil her türlü karala isptalayacağım karar..Aama değerli meslektaşlarım dediğim gibi bu karar benzer olacak...

saygılar...