Mesajı Okuyun
Old 05-11-2007, 19:58   #10
Admin

Sayın HASAN DAĞI drama köprüsü,
Alıntı:
Yazan HASAN DAĞI drama köprüsü
ANLADIM Kİ TACİR OLMAM LAZIMMIŞ.Hataya düşmek yok,gabine uğramak yok,hiffet yok tecrübesizlik yok,sözleşme öncesi kimse bana yanlış yapamaz.NE GÜZEL ŞEY TACİR OLMAK.Hava bedava su bedava ÜSTÜN İNSAN olmak bedava...
Siz avukatsınız. Bir davanızın temyiz süresini kaçırdığınız için müvekkiliniz zarara uğrar ve hakkınızda yasal işlem yapılırsa "tecrübesizliğime geldi, daha önce bu tip bir davaya girmemiştim, bir hatadır olmuş, hata insana mahsustur" savunmanız yasal olarak geçerli olur mu?

Profesyonel olarak ticaretle uğraşan bir kimse de o işi biliyor kabul edilir, bilmiyorsa uğraşmaması gerekir. Profesyoneller arasında "ben bu işe girmiştim ama meğerse pazar küçükmüş, malları satamadım, pardon şimdi çeklerimi geri verin" gibi bir savunmanın kabulü takdir edersiniz ki iş hayatının felce uğraması demektir. Bir işi bilmediği halde profesyonel olarak uğraşan kişi, işi bilmemesinin ceremesine de kendisi katlanmak durumundadır, bu külfetin onunla ticari ilişkiye girenlere yüklenmesi adil olmayacaktır.

Bu açıdan BK genel hükümlerinin TTK'ya tabi tacirlere uygulanmaması gerektiği konusunda görüşü açıkçası ben şahsen son derece yerinde buluyorum.