Mesajı Okuyun
Old 06-06-2007, 17:05   #77
superavukat

işte o her an sürülmek korkusu yaşayan polis de sinir krizi geçirip bi noktada kırılıyor ve tipinden ve tavırlarından kendisini sürdüremeyeceği ya da kendine bir zarar veremeyeceği anlaşılan kişilerden hıncını alıyor. Polise daha çok yetki verince de bu sefer gene aynı kişilerden daha fazla yetki ile hınç alacak.

Polis pisikopattır demiyorum , ya da türk polisine hakaret etmiyorum. İnsan pisikolojisidir bu güzel dostlarım. Bu pisikoloji bir milyon yılda evrimleşmiş , eğitimle öğretimle bunu 5 10 yılda ortadan kaldırmanın yolu yok. GÜÇ , YETKİ insanı değiştiriyor. Burada çoğunluk 30 yaş üzeridir , dünya tatlısı bir insan olup da öğrencilerin korkulu rüyası olan öğretmenleri hepimiz gördük , ya da dürüstlük idolü olup da müdür olunca rüşvet yiyenleri...Bunu lütfen artık bir kural olarak kabul edelim ve ona göre davranalım.

İtalyan polisi dövmüş , Amerikan polisi vurmuş kimse birşey dememiş...Demesin arkadaşlarım. Bizler hukukçu olarak bunun yanlış olduğunu bilmiyor muyuz? O zaman sonucunda bu tip şeyler çıkacağını bile bile Türk polisi ile diğerlerini neden kıyaslıyoruz? sorarım size , kötü örnek örnek olur mu?

Polis ile kişiyi doğrudan temasa geçirmeyen her türlü sisteme saygı duyuyorum , güvenlik kamerasıdır , parmak izi-dna veri tabanıdır. Ancak içinde bulunduğumuz durumda birşeyi yapmak daha faydalı olacaksa dahi , o yapılacak şey genel anlamda hukuk mantığı ile çelişiyor ise , hukukçu olarak buna karşı çıkmak bizim borcumuzdur. Hukukçuyu politikacıdan ayıran budur.
Fakat adım gibi biliyorum ki , silah kullanma yetkisi , üst arama yetkisi , gözaltına alma yetkisi gibi yetkiler bir noktada hor kullanılmaya mahkumdur. Parmak izi , Dna , kişinin vücut bütünlüğü ile alakalıdır ; yüksek bir kamu yararı olmayacağı sürece hiçkimseden kendi isteği dışında parmak izi ya da dna alınamamalıdır.

İngilteredeki koyu tenli vatandaşa da soralım bakalım memnun muymuş ingiliz polisinin yetkilerinin arttırılmasından. Türkiyede dış görünüşten suç potansiyeli tespit etmek de zordur unutmayalım.