Mesajı Okuyun
Old 31-05-2013, 14:55   #238
Av.Sezer Yiğit

Alıntı:
Yazan Cengiz Kesici
Çıkarmayız ama yeni düzenleme yasalaşırsa tebligat ve ödeme yapılmayan bedele dönüştürmelerde dava tarihindeki taşınmaz değerini isteyip isteyemeyeceğimiz konusu tartışmalı hale gelicek. Düzenleme ipotek bedeline yasal faiz uygulanmasını öngörüyor.

Öncelikle, bu kanun 1956 ile 1983 arasını kapsadığı için, 1. fıkrada da bu açıkca belirtildiği için, ayrıyetten gerekçesinde de bu husus zikredildiği için, 24.02.1984 tarih ve 2981 sayılı yasa bu kanunun otomatik olarak kapsamı dışında kalmaktadır.

Bir kanun, "ben 1 ve 10 arasını düzenliyorum" dedikten sonra "11'de böyle olmalı" diyerek kendini çiğneyemez. Bu açıdan büyle bir ilke imza atıp tarihe geçen hukukçuları alkışlıyorum.

Bu arada yine bir hatırlatma yapalım, 2981 sayılı yasa "İmar ve Gecekondu Mevzuatına Aykırı Yapılara Uygulanacak Bazı İşlemler ve 6785 Sayılı İmar Kanununun Bir Maddesinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun" dur. Bu ayrınıtıya dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Cengiz Bey kanunun zaman aralığı düzenlemesini yok sayarsak bile, o zaman en güzeli müdahalenin önlenmesi davası açmak. Hem böylece "tazminata" ilişkin olmayan konuları düzenlemediği için bu kanun hükümlerinden kurtulur ve böylelikle, vekalet ücretine de hak kazanabilir, ayrıca Belediye'lere de, mülkiyet hakkına aykırı olarak yaptıklarını yıktırma zevkine kavuşmuş oluruz. Tabii bu son yazdığım paragraf tamamen kanunun saçmalığına değinmek içindir -ki yine de uygulanabilir. Yoksa ben dediğiniz tarzda bir uygulanmanın mümkün olmayacağını düşünüyorum.

Neredeyse hükmedilen hiç bir şeyin uygulanması mümkün değil çünkü kamulaştırma kanununun ilgili maddesi "açılan bedel tespit ve tescil davasında bedel tayin edildikten sonra bankaya 15 gün içinde depo edilir" derken bir diğer maddesi "bedel tespit ve tescil davasında tayin edilen değeri 8. fıkraya göre yıllara yayarak öderim" diyor. İkiside yürürlükte.. İkisi de geçerli.. Umarım bu komedinin farkına varırlar hakimlerimiz..