Mesajı Okuyun
Old 10-04-2002, 15:13   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: life
Av. Mehmet Saim Tikici,
Aciklamalariniz icin size cok tesekkur ederim.
Izninizle bu konuyla ilgili aklima takilan bir kac soruyu daha sormak istiyorum.
1- Sozu edilen imzali kagit yurtdisinda duzenlendi, ben yurtdisinda oturuyorum, borclu ise turkiyede oturmakta.
Bu durumda hangi yer icra dairelerine basvurmak gerekliidr?
2- Icra dairelerine basvururken talep edecegim faiz ne faizidir? Nasil hesaplanir?
3- Benim talep hakkim hangi kanunun hangi maddesinden kaynaklanmaktadir?
4- Icra takibinde borclu borcuna kisaca hangi konularda itiraz edebilir ve bu durmda ispat yuku onami gecer?
Umarim sizi sorularimla sikmamisimdir. Cevaplayabildiginiz kadariyla yardimci olabilirseniz cok mutlu olurum.
iyi calismalar diliyorum

Sayın Life,

Sizden öncelikle bir şey rica edeceğim. Kayıt olurken mutlaka okumuşsunuzdur. Gizli alan kabul ettiğimiz ve herkes tarafından görülmeyen kimlik bilgilerinizi doğru ve gerçek olarak girmeniz gerekmektedir. Lütfen öncelikle Üye Bilgilerinizi düzeltiniz.

1- Borç senedinin Yurt dışında düzenlenmesi sıhhatine etki etmez. Borçlunun Türkiye' de ikamet etmesi nedeniyle HUMK.9. madde genel kuralı icabı borçlunun Türkiye İkametgahının olduğu yer icra yada mahkemesinde dava edilebilir..

2- Bilgilerinizle sınırlı olarak belirtebilirim ki, elinizdeki belge adi senetttir. Her ne kadar, ismi tutanak da olsa, anlattığınıza göre borç ikrarı içermektedir. (Belge metnini görmek daha sağlıklı sonuç almanızı sağlar bu nedenle avukatınıza göstermelisiniz) İmzalı borç ikrarı içeren belge, adi senet kabul edildiğinden bu belgeye dayalı olarak takip edebilirsiniz...

3- ispat yükü, senedin aksini iddia edene düşer. Borçlu borca itiraz edebilir yada imzayı inkar edebilir. Borca itiraz icra takibi yapmış iseniz takibi kendiliğinden durdurur. İtirazın iptali davası yahut doğrudan genel mahekemede dava açmak suretiyle itirazı giderebilirsiniz. İmza borçluya ait ise, senetteki borcun ''mevcut'' olmadığını ispat yükü borçludadır..

4- Döviz alacakları için , alacak döviz olarak talep ediliyor ise; Devlet Bankalarının Döviz Mevduatına uyguladıkları en yüksek faiz oranı esas alınarak faiz hesap edilir..

Selam ve saygılarımla..