Mesajı Okuyun
Old 08-04-2002, 14:57   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Ynt: Alacak Tahsılı

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: Hande
Sayin okuyucu,
Benim sorum alacak tahsiline iliskin.
1999 agustos ayinda bir arkadasima borc olarak bir miktar dolar verdim. Borcuma taahhud niyetine arkadasimdan yazili bir kagit aldim. Bu kagida benimle birlikte arkadasim ve kefil niyetine onun bir arkadasi daha imza atti.

Borcun vadesi 01.12.1999 idi. Su zamana kadar odenmedi. Sorularim:
1-Parami sozumu ettigim kagit ile hukuki yollari kullanarak alabilirmiyim?
2-Bir avukat tesbit davasi acalim sonra icraya verelim dedi. Bu en iyi cozummudur?
3-Baska ne yapilabilir. Ve bu yapilacaklardan sonra benim parayi tahsil etmem ne kadar zaman alir?
4-Ayrica dolar olarak verdigim bu paranin ayrica baska bir faizinide alabilimiyim?

Sayın Hande hanım,

Alacağınızın tutarı, ödeme günü, borç ikrarı , alacaklı ismi, borçlu ismi ve imzası belgeden anlaşılıyorsa, isminin tutanak olması yada belge olması fark etmez.

Alacağınız için doğrudan icra takibi yapabilirsiniz, ancak borçlunun borca yada imzaya itiraz hakkı vardır. İtiraz olursa takip kendiliğinden durur. Bu durumda siz, itirazın iptali için dava açabilirsiniz..

Alacağın döviz olması halinde, fiili ödeme günündeki kur esas alınmak üzere takip yapabilir ve (Vadeden)ödeme gününden itibaren faiz talep edebilirsiniz.

Avukatınızın, tespit yaptırmak isteğini anlayamadım. Neyin tespitini yaptırmayı düşünüyor bilemiyorum.. normalde tespite gerek yok..

Selam ve saygılarımla..