Mesajı Okuyun
Old 30-04-2008, 16:10   #4
Konuk

merhaba yeniden,

Önerdiğiniz gibi bir avukatla görüştüm. Edinilmiş mallarımın evlilik öncesi olduğu için bir tehlike arz etmediğini, mal ayrılığı rejimini kabul ederek sözleşme yapıp nikahtan önce bildirmem gerektiğini ilettiler. Ancak ortaya çıkacak borçların idari para cezaları olması nedeni ile her zaman bir risk olduğu da söylendi. Yani her zaman olduğu gibi açık bir kapı bırakıldı. risk olabilir de olmaya bilir de sonucu çıktı. Fakat benim için hayati önem taşıyan bu konu da net bir cevap almayışım ve Sayın Kayar'ın tavsiye ettiği linkden okuduğum mal rejimi kanunun aşağıdaki metin kafamı iyice karıştırdı.
D. Alacaklıların korunması

MADDE 213.- Mal rejiminin kurulması, değiştirilmesi veya önceki rejimin tasfiyesi, eşlerden birinin veya ortaklığın alacaklılarının, üzerinden haklarını alabilecekleri malları sorumluluk dışında bırakamaz.

Kendisine böyle mallar geçmiş olan eş, borçlardan kişisel olarak sorumludur; ancak, söz konusu malların borcu ödemeye yetmediğini ispat ettiği takdirde, bu ölçüde kendisini sorumluluktan kurtarabilir.

(mevcut mal varlığım borcu ödemeye yeter fakat buda benim sonum olur)
Lütfen Bana yardımcı olun;