Mesajı Okuyun
Old 01-08-2013, 14:47   #8
Av.Ömer Erlat

Değerli Meslekdaşım hnd-tgc,
Yakınmalarınız bana yıllar önceki duygularımı hatırlattı ve bu nedenle sizinle sorununuzu paylaşmak yanınızda durmak sitedim.
Aslında sizin aktardıklarınız mesleğimizde pek dillendirilmeyen ama en yaygın olan bir soruna;
"İşçi avukatlık" sorununa işaret ediyor.
Malesef Avukatlık Kanunu Md. 12/c de "bir avukat yazıhanesinde ücret karşılığı avukatlık" avukatlıkla birleşebilen işlerden sayılmış. Yani, önceki meslekdaşımın yazdığı gibi değil, bizzat bizim yasamız sizi üzen soruna cevaz vermiş. Ama yasa devamında bütünüyle avukatlık mesleğinin icrasını işsahipleri ile yazıhanesinde serbest çalışan avukat arasında ceyran eden bir ilişki düzeyinde algılayıp düzenlemiş oysa bu çalışma biçimi 1136 sayılı Kanunun hazırlandığı 1969 tarihindeki somut koşullarda kalmış. Kanunun 2001 değişikliği ile getirilen 44. Maddesi ile avukatların birlikte çalışması ya da avukatlık ortaklığına ilişkin düzenlemeler "işçi" avukatların sorunlarına bir çözüm üretmemiş. Oysa, gözümüzün önündeki gerçeklik meslekdaşlarımızın önemli bir bölümünün mesleği "işçi" avukat sıfatıyla icra etmekte olduğunu gösteriyor. Bu yönüyle işçi avukatlar meslek örgütlerinin de baskın üylerini oluşturuyorlar.Ancak ne meslek örgütlerinin yani baroların ne de birliğin işçi avukatların sorunlarının çözümü yönünde dişe dokunur bir çabaları olmuyor. İzmir Barosu özelinde gördüğüm, işçi avukatların sadece seçim dönemlerinde hatırlanması.
Bana öyle geliyor ki gelecekte işçi avukatların sayısı daha da artacak ve onları koruyucu özel düzenlemeler olmadığından daha ağır ve güç koşullarda çalışmak zorunda kalacaklar.
Bana göre bir an önce işçi avukat ve işveren avukat arasındaki hizmet akdi ilişkisini düzenleyen ve işçi avukatları koruyan özel hükümler avukatlık kanunu değişiklik çalışmalarına dahil edilmek zorunda.
Bu arada sizin için yanında çalışabileceğiniz iyi bir meslekdaş bulmanız ya da bir küçük büroda güç bela gelebilecek işleri gögüsleyip dayanmak dışında bir seçenek kalmıyor.
Size ve şahsınızda tüm işçi avukatlara selamlarımla
Av.Ömer Erlat