Mesajı Okuyun
Old 11-06-2010, 12:14   #4
avukat2007

Varsayılan Tüketici/Konut kredilerinde kefilin sorumluluğu

Merhabalar,
TKHK 10. maddesinde açık bir boşluk var. Ben de banka avukatıyım. Konut kredisi ile ilgili bir icra takibi yaptım. Klasik bir uygulama olarak önce asıl borçlu ve kefil aleyhinde icra takibine geçeriz, daha sonra konut kredisine konu taşınmazla ilgili ipoteğin paraya çevrilmesi yoluna başvururuz.
Ben de öyle yaptım. Daha sonra kefil ve asıl borçlu dosya borcuna itiraz ettiler. İkisi aleyhinde de itirazın iptali yoluna başvurdum çünkü incelediğim Yargıtay kararlarında tüketici kredilerinde asıl borçlu ile kefil aleyhinde aynı anda icrai işlem başaltılabilir daha sonra takip sadece asıl borçlu üzerinden yürütülür diyordu.
Ancak davayı açtıktan sonra bu konuda Yargıtay' ın da sıkça görüş değiştirdiğini anladım. Bu arada yine Yüksek Yargı' nın 2010 tarihli bir kararında konut kredilerinde hem asıl borçluya kem de kefile takip yapılmasını uygun bulan bir kararı olduğunu haricen öğrendim ancak karara bir türlü ulaşamıyorum.
Bu Yargıtay Kararına ilişkin bilgisi olan veya yakın tarihte buna benzer davası sonuçlanan meslektaşlarımdan paylaşımlarını rica ediyorum.
Şimdiden teşekkürler.
Saygılarımla.