Mesajı Okuyun
Old 20-05-2008, 14:27   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Nebi
Bu konuda uygulamadaki süreci size söyleyeyim, İİK 76'ya dayanarak açılmış bir davada kanun ibaresinde ''...Beyanda bulununcaya kadar....'' cümlesi kullanmış olduğundan hakimler bayenda bulunmak için borçluya gelecek celseye kadar süre vermekteler. Haliyle borçlu kardeşte beyanda bulunmakta Hatta kurnazca düşünürse birde vekil tutmakta ve borçlu lehine vekalet ücretine hükmedilmekte.Benim görüşüm bu maddenin hiçbir faydası olmadığı yönünde ama uygulatabilen arkadaşlar varsa bilgi verirlerse seviniriz

Sayın Av.Nebi,

Görüşleriniz çok ilginç geldi. Başınızdan benzer davalar geçti mi? Benim bildiğim hakim, İİK 76'ya göre ceza verirken; "mal beyanında bulununcaya kadar" ceza vermektedir. Siz ise;
Alıntı:
borçluya gelecek celseye kadar süre vermekteler.
demektesiniz.Bana mantıklı gelmedi.

Yine;
Alıntı:
Haliyle borçlu kardeşte beyanda bulunmakta Hatta kurnazca düşünürse birde vekil tutmakta ve borçlu lehine vekalet ücretine hükmedilmekte.
demektesiniz. Kesin konuştuğunuza göre, yaşadığınız olaylar var demek ki...Ama maddenin amacına ve ruhuna aykırı bir durum olmaktadır. Maddenin amacı (Sayın S.Orhan'ın da vurguladığı gibi); borçluyu mal beyanında bulunmaya davet etmektir. Hatta borçlu verilen karardan sonra yakalanıp cezaevine konulsa bile, mal beyanında bulunursa serbest bırakılmalıdır.

Saygılarımla