Mesajı Okuyun
Old 18-10-2009, 22:44   #1
eser_29

Varsayılan Askerde "çim saha" yapımı için toplanan zoraki para !

Askerliğimi kısa dönem olarak yaptığım komutanlıkta "adet" olarak her kısa döneme bir şey yaptırılıyormuş. Kimi kısa dönem tertibe 4 adet bilgisayar bağışlatılmış, kimisine Atatürk silüeti ve büyük bayrak direği yaptırılmış, kimisine ise tören alanına kocatepe hücumumu simgeleyen bir anıt yaptırılmış...

Biz askere ilk başladığımızda burada albay olan komutanın her döneme mutlaka birşey yaptırdığını, bizimde birşeye hazırlıklı olmamızı söyledi askerler. Gün geldi söz konusu albay bizim tertibi toplayıp bölükte bir topraklık alana götürdü ve burada "Sizden önce gelen her kısa dönem askerler bu bölüğe birşeyler yaptı,öyle gittiler hatıra olarak. Sizdende böyle bir hatıra bekliyoruz, ben sizin yerinize bu alana çim saha yaptırmanızı düşündüm. Etrafı halı saha misali telli, kaleli çim saha yaptırın aranızda organize edin vs." minvalli bir konuşma yaptı. O gittikten sonra bölük komutanı bizlerle konuşup bu sahayı yaptırsanız iyi olur çocuklar dedi.

Kısaca demek istediğim psikolojik olarak bizleri bu işi yapmaya mecbur ettiler. Bir nevi tehdit yolu ile. Zira askere giden kişi ben 100-200 vereyim bölüğe saha yapılsın diye gitmiyor; doğal olarak hayatın olağan akışına ters olan bu işin karşılığını hukuken ne şekilde elde ederiz onu sormak istiyorum ? Mesela verdiğimiz paraları alabilir miyiz ? Komutanlardan bize bu işi zorla yaptırdıklarından ötürü askeri yargıda şikayetçi olabilir miyiz ? Ya da "askerliğe soğutma" suçunu işlediklerini iddia edebilir miyiz ? Zira Türk ordusunun komutanı kısa dönem askerleri "para babası" görüp her döneme mutlaka bölük içine birşeyler yaptırıyorsa bunda bir terslik vardır diye düşünüyorum. Sizlerden bu konuda bir fikir alışverişi yapmanızı bekliyorum.