Mesajı Okuyun
Old 24-09-2006, 22:37   #1
Nusret

Varsayılan Bakiye ilam harçları kimlerden alınmalıdır?

Memleketimizde hak, adalet aramak, tıpkı sağlık, eğitim vb. hizmetlerini almada olduğu gibi oldukça pahalı; bunu biliyoruz. Bir hakkını elde etmek için vekil vasıtasıyla veya yalnız dava açan bir kişi, davayı açtığı andan sonuçlanıncaya kadar geçen sürede bir çok konuda büyük miktarda para harcamak zorunda.

Dava harcı, tebligat müzekkere tanık davetiyesi masrafları, tanık ve bilirkişi ücretleri, ıslah harcı, karar tebliği vb. masrafların vatandaşın canını ne kadar yaktığını söylemeye gerek bile yok.

Dava açıldıktan sonra bir yandan yukarıda saydığım kalemlere harcanan paralar, diğer yandan dava sonuçlanıncaya kadar aradan geçen uzun zaman insanların iflahını kesiyor.

Ama daha bitmedi. Bir de, bu başlığı açmama neden olan karar, yani bakiye ilam harcı var. Harçlar Kanunu'nun 28.maddesinin a bendinde "Karar ve İlam Harcı ödenmedikçe ilgiliye ilam verilmez." denmektedir. Bu nedenden dolayı kazandığımız davada bile bakiye harcı ödemeden asla gerekçeli kararı alamıyoruz. Tarafların bu harcı ödememesi durumunda, karar tarihinden itibaren iki ay geçtikten sonra Mahkeme, ilgili vergi dairesine gönderdiği bir yazı ile harcın tahsilini talep ediyor. Şu anda böyle bir problemle uğraştığım için bunun aylarca sürdüğünü söyleyebilirim. Ancak, vergi dairesinin aylar süren tahsil serüveninden sonra bu tahsil yazısını Mahkeme kalemine götürerek kararı alabiliyoruz.

Bu yasa ve uygulamanın da gösterdiği gibi Harçlar Kanunu 28/a, bizi devletin vergi tahsildarı yerine koymaktadır. Mahkeme kararının kaybeden tarafa yüklemesine rağmen kararı almak istediğimizde bakiye ilam harcının bizden istenmesi en temel hukuk normlarına ve bu arada AY'ya da aykırıdır diye düşünüyorum. Yoğunluk ve çoğunlukla iş davalarıyla uğraşan bir avukatım. İşçi arkadaşlar dava masraflarını bile karşılamaktan yoksun durumdayken, onlardan bir de ödemek zorunda olmadıkları bu parayı istemenin vicdanen ne kadar zor ve rahatsız edici olduğunu tahmin edebiliyor musunuz? Örneğin, iş kazasında sağ elinin baş ve işaret parmağını kaybetmiş bir torna ustasının iş davasında karar altına alınan maddi ve manevi tazminatı içeren kararı alıp icraya koymak için, bu duruma düşürülmüş o işçiden 800.-YTL'ye yakın bir parayı almak zorunda kaldım.

Bu haksız yasa maddesine ve uygulamaya karşı mutlaka bir şeyler yapmak gerekir. Arkadaşların bu konudaki düşüncelerini yazmasını isterim.