Mesajı Okuyun
Old 01-02-2013, 12:53   #51
KIZILKAYA AVUKATLIK

İcra Müdürlüğü'nün "borçlunun mal varlığını sorgulamak gibi bir görevinin olmadığını düşünmesi" İİK.nın ruhuna aykırıdır. Burada İcra Müdür ve Memurlarının açık bir göevi ihmal eylemi içerisnde olduğunu düşünyorum. Bu bakış ne hukuk ne de mantık ile izah edilemez. İcra iflas Kanunu bu konuda İcra görevlilerine tartışmasız bir görev vermiştir.

Yok efendim avukat bu bilgileri internet oramında görür, protokol var vs. bunların hepsi maalesef yasadan ve hukuk mantığından yoksun bahanelerdir. Bu bakış hiçbir şekilde tasvip edilemez. Bu ve benzer kanaatteki icra dairesi görevlilerinin bu görevi daha fazla sürdürmemeleri gerekir. Zira, bu bakış açısı ile alacaklılara zarar verme dışında bir görev ifa etmediklerini düşünyorum. Yasanın uygulanmasını sulandırdıkları açıkça ortadadır. Bu sulandırma, maalesef toplumdaki sosyal ve ekonomik dengeyi bozmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Yarın, bu dengenin bozulmasından toplumda oluşacak tahribatı acaba bu şekilde düşünen arkadaşların düzeltme imkan ve gücü var mıdır? Herkese biraz olsun sorumluluk diyorum! Bunun başka bir çıkışı da yoktur.

Bu yasa dışı düşünceye Mahkemelerin ve Yargıtay'ın müsaade etmemesi gerekir. zira, icra dairelerinde meydana gelen hatalı işlemlerin düzeltilmesi gereken merciler Mahkemeler ve nihayetinde Yatgıtay'dır. Aksi halde, özetle bu şekilde icra dairelerinde iş yapılmasından kaçınılması veya görevin ihmal edilmesi neticesinde icra dairelerine gerek kalmayacaktır. Bu da, sosyal dengenin korunması için bu görevi başka birimlere devretmek neticesine götürür.

Hal böyle olunca, Sayın Adalet Bakanlığı'nın bu duruma acil olarak el atıp bir çözüm üretmesi gerekir. Madem, icra müdürlüğü bu sorgulamaları yapmak istemiyor, o halde ivedi bir şekilde bütün sorgulamalar avukatların ve vatandaşların yetkisine açılsın. Hadi buyrun, bir vatandaş diğer bir vatandaşın bilgilerini hangi gerekçe ile sorgulayacak? Avukatsız icra takibi açan vatandaşların takiplerini nasıl sonuçlandıracaksınız? UYAP'ı kullanmayan bir avukatın dosyasını nasıl sonuçlandıracaksınız? Her avukatın UYAP'ı kullanma zorunluluğu hangi yasanın hangi maddesinde yazılıdır? Pekala, zorunlu hale getirdiniz, avukatlara açılan sorgulamalar ne zaman tamam olacak ve bihakkın çalışacak?

Şayet, bu durum böyle işleyecekse, benim düşüncem icra görevlilerine ihtiyaç kalmadığı ya da icra dairelerinin artık işlevini yerine getirmediği yönündedir. Bunun başka bir açıklaması olamaz. Anayasamızın 141/son fıkrasının bazı icra dairelerinde sorgulama yapmama gerekçesi olarak zikrettiği görülmektedir. Ancak, 141/son fıkranın lafzı ve ruhu tam aksi yöndedir.

Bütün yargı camiasına ve Sayın Adalet Bakanlığı'na seslenmek istiyorum: Kanunu bu şekilde sulandırmak hiç kimseye bir fayda getirmez. aksine bütün toplum bu durumdan zarar görür. Bunun unutmamak lazım. Sayın Adalet Bakanlığı'nın bu işe acil şekilde müdahale etmesini iyimser bir dilek olarak belirtmek istiyorum.