Mesajı Okuyun
Old 26-03-2012, 18:21   #5
AV.HANİFE

Sevgili meslektaşım anlattığını olayın bir benzeri başıma geldi ama bn mücadeleyi kazandım.Şöyle ki;
1- Üzerime kayıtlı aracın muayenesini yaptırmak için 2011 yılının aralık ayında eşim araç muayene istasyonuna gittiğinde aracın 2008 yılı ve 2010 yılından ödenmemiş 2 adet trafik para cezası olduğu dolaysıyla ödenmeden muayene yapamayacaklaırnı söylemişler.Bende bunun üzerine tutanak tutulmasını istedim.Ve araç muayene istasyonu tutanak tuttu.
2-Aracın muayenesini yaptıramayınca vergi dairesine gidip para cezalarının tarih ve tutanaklarını öğrenmek istedim.Cezanın biri sekreterime tebliğ edilmiş ve süresi geçmiş.Diğer ceza 2008 yılında ilanen tebliğ edilerek kesinleştirilmiş.Benim araç ruhsatında kayıtlı adresim 8 yıldır avukatlık yaptığım yer.Ama her ne hikmetse postacı her tarafında tabela olan büromda beni bulamamış.İlanen tebligat yapıp cezayı kesinleştirmişler.
Tabi ben hemen sulh ceza mahkemesine idari para cezasının ( 2008 yılındaki ceza için 2011 Ocak ayında yapıyorum işlemi yalnız) iptali için başvurdum.Cezadan haberimin araç muayene istasyonunda tutulan tutanakla olduğunu beyan ettim.Zira 8 yıldır aynı adreste çalıştığım ve adreste tanınmamanın mümkün olmadığını kaldı ki 2008 yılında cezaya konu yasak parkı yapmadığımı beyan ettim.(o tarihlerde hastanede refakatçiydim çünkü).Yasak parka ilişkin resim yokmuş.Hakim bey süre noktasında talebimi kabul etti.Fotoğrafta olmadığı için cezayı iptal etti.
3-Tabi ben bu arada mevzuatı araştırdım.Trafik cezasının ödenmemesi yasal olarak araç muayenesi yapılmasına engel değil.Ama devlet TÜV-TÜRK le anlaşmış.Vatandaş nasılsa öder diye şart koşuyorlar cezanın ödenmesini.Ben ödemedim.Çünkü 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi kanununa göre aracın muayenesinin yapılabilmesi için tek şart mtorlu taşıtlar vergisinin yatırılmış olması..Başka şart aranmıyor.Ama maliye bakanlığı bir genelge yayınlamış trafik para cezaları alınmadan muayene yapılmazmış!!!
Ben bağlı olduğum vergi dairesinden aracımın muayenesinin yapılabilmesi için ilişik kesme belgesi talep ettim.Talebimi reddettiler.Bende idare mahkemesinde
dava açtım.Mahkeem önce yürütmeyi durdurma kararı verdi.Sonrada davalı vergi dairesinin; trafik cezası ödenmediği için ilişik kesme belgesi bvermeyerek aracımın muayenesinin yapılmasına engel olması işlemini iptal etti.Maliye kararı temyiz etti.Temyiz dilekçesi bugün elime ulaştı.
İşin enteresan yanı maliye savunmasında trafik cezalaırnın tahsil edildikten sonra muayene yapılması gerekir çünkü devlet bu şekilde alacağınıçok daha kolay tahsil edecektir diyor.Şok oldum.Devlet bir hizmeti vermeyi kendisine olan bir başka borcunuzu ödeme şartına bağlıyor.Neyse ki yanlış hesap mahkemeden döndü.
Bunları anlattım çünkü bu dava sürecinde doğru dürüst bir bilgi yoktu elimde.Sadece bir yasa maddesi ile yola çıkmıştım.Umarım bu şekilde uygulamaya maruz kalan arkadaşlarıma yardımcı olmuşumdur.
4-) Sizin layınızda benim gibi yapıp ilgili vergi dairesinden yazılı olarak aracınızın trafik para cezası olup olmadığını talep edin.Var ise eğer tebliğ şerhli bir suretinin tarafınıza bildirilmesini isteyin.Geldiğinde eğer ki size de ilanen tebligat yapılmış ise benim gibi süreyi maliyenin size cevap verdiği tarihten itibaren başlatın.Sonuç alırsınız diye düşünüyorum....