Mesajı Okuyun
Old 14-01-2011, 17:57   #1
Av.Nevra Öksüz

Varsayılan Borçlar Kanunu Tasarısı- Değişiklikler/Yenilikler

Sayın meslektaşlarım,

*Tasarıda “Genel Gerekçe” kısmında “başlıklar halinde” değişiklikler ve yeniliklere değinilmiş ve açıklamalarda bulunulmuştur (Genel Gerekçede -örnek,açıklamalı- belirtilen kısımlar, her mesajın üst kısmında mavi yazıyla belirtilmiştir). Burada daha ayrıntılı olarak değişikliklerin ve yeniliklerin sistematik ve karşılaştırmalı bir şekilde gösterilmesi ve sayın meslektaşlarımızla bu hususlar üzerinde tartışabilmek amaçlanmıştır.

**İnceleme ve tartışma kolaylığı açısından mesajları, 5’erli gruplar halinde eklemeyi uygun gördüm .

***Burada:

1-Madde metinlerinde yapılan Türkçeleştirme; metnin arılaştırılması (Genel Gerekçe“…Gösterilen bütün çabalara karşın aşağıdaki bazı terimlere uygun düşebilen arı Türkçe karşılıkları bulunamamış, bunları aynen kullanmak zorunda kalınmıştır. Feragat, tasarruf, muacceliyet, menfaat, muvazaa, müteselsil, halefiyet, rücu, mahsup, takip, fer’i, miktar, tahsil, tazminat, ifa, ibra, kısmi ifa, iradi devir, bedel, zilyetlik, def’i, müdahale, şerh, misli şey, fesih, hasar. Ayrıca tasarıda kullanılan terimlerin Türk Medeni Kanunu’nun terminolojisi ile uyumlu olmasına özen gösterilmiştir…),

2- 818 Sayılı Borçlar Kanunu’nda tek madde olarak düzenlenip yeni kanunda birden çok maddeye yayılan ve/veya 818 Sayılı Borçlar Kanunu’nda birden fazla maddede yer alan, fakat yeni kanunda tek maddede toplanan düzenlemeler,

3- İçerikte değişiklik yapmayan düzenlemeler,
dikkate alınmamıştır.

****Gerekçeler; gerekçe metinlerinin tamamını yansıtmamaktadır.

***** Gerekçeler ve maddeler 818 sayılı Borçlar Kanunumuzun ilgili maddelerine şerh olarak –tek tek- eklenmiştir, dileyen meslektaşlarımız aşağıdaki adresten ilgili maddelerin bilgi bölümlerine girerek gerekçelerin tamamını okuyabilirler;
http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?kid=11

****** Tasarıdan sonra kabul edilen Kanun metni ile bir kısım farklılıklar olması muhtemeldir. Kanunun, yürürlüğe girmesi akabinde, değişiklik olup olmadığını inceleyip eklemeye çalışabiliriz (diye düşünüyorum ).

Bu arada henüz tamamını aşağıdaki formatta hazırlamadığımdan kısım kısım ilerleyebileceğimizi, yorumlayıp tartışabileceğimizi düşündüm ve gecikmeden başlayalım istedim.

Katkı sunacak tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar…