Mesajı Okuyun
Old 25-05-2009, 14:30   #2
Adli Tip

Alıntı:
Yazan h.g
Son günlerde hızla artan bir uygulama olan güneyde ki otellere 1 bay,2 bay,3 bay alınmaması ne kadar hukukidir?Yani 2 bay otelde kalamıyor eğer yerli turistse ancak yurtdışından yapılırsa rezervasyon o zaman kabul ediliyor.Neticede bu oteller Kültür ve Turizm Bakanlığından işletme belgesi alarak hizmete başlıyorlar.Ve verdikleri hizmet bir kamu hizmetidir diye düşünüyorum.Bu durumda kadın-erkek ayrımı hukuken doğru bir uygulamamıdır?Teşekkürler

Otelle müşteri arasında yapılan bir sözleşmedir. Taraflar kanuna ve ahlaka aykırı olmayan sözleşmeleri diledikleri gibi yapabilirler. Sözleşme özgürlüğü, sözleşme yapıp yapmamayı ve yapılacaksa kimlerle sözleşme yapılacağını seçme hakkını da evleviyetle kapsar.

Bu anlamda ben hukuka aykırılık olduğunu sanmıyorum.

Kültür ve Turizm Bakanlığından işletme belgesi alma zorunluluğu, otellerin Bakanlık tarafından işletildiği anlamına gelmez. Faydalanma bakımından eşitlik ilkesinin gözetileceği "kamu hizmeti", kamu (idare) tarafından verilen hizmetlerdir. Kamunun yararlandığı her hizmet, bu anlamda kamu hizmeti değildir.

Saygılarımla,