Mesajı Okuyun
Old 10-10-2007, 01:04   #67
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Borçlar Hukuku Çalışma Grubu > Vekalet Süresi Kaç Yıl?

Önce özür dileyerek böyle bir örgütlenmenin nasıl kurulduğunu öğrenmek istiyorum.

Tartışmaları sonuna kadar okuyamadım. Dayanamadım. Yeniden özür.

Burası bir uzmanlık kuruluşu:

Ben burada hukuk dersi vermiyorum. Kimseyi de hukuk konusunda eğitmek veya ikna etmak zorunda değilim.(bunu kurum anlamında söylüyorum)

Vekalet ilişkisi BK. da düzenlenmiştir. Şekle bağlı değildir. Süresi Yoktur. Bitiş şekilleri de düzenlenmiştir.

Vekaletin geçersiz olacağı konusundaki yorumların temel dayanağı akdi bir ilişki ile kurulan hakların en geç 10 yıl içinde zamanaşımına uğrayacağıdır.

Burada farkedilmeyen zamanaşımına uğrayanaın kazanılmış herhangi bir hak olduğu, ilişkinin değil.

Türk hukukuna göre evlilik de bir akittir. 10 yıl içinde yenilemezsem ben boşanmış mı olacağım?

İlam 10 yıl içinde zamanaşımına uğrar mı? İlamdaki hak zamanaşımına uğrar.

Yeniden özür dileyerek tartışmanın hepsini okumadığımı belirtiyor ve bu anlamda kusur etti isem affınızı diliyorum.

Ama şu bir gerçeklik;
Uzmanlık alanında böyle bir tartışma hoşuma gitmedi.

Bu benim arkadaşlarıma bir eleştirimdi.

Gelelim vekalet ilişkisine

Vekalet ilişkisi iki kişi arasında güven ilişkisine dayanılarak kurulan bir akittir. Şekle bağlı değildir. Şekil kurallarını usul hukuku getirmiştir.

Avukatlık kurumu vekalet ilişkisinin özel bir biçimidir. Kendisine özgü kurallar koymuştur ama temelini vekalet ilişkisinden alır.

Diyelim bir avukatsınız veya diğer bir vekilsiniz; verilmiş olan süresiz vekalet nedeni ile müvekkilinizin yedi ceddini idare etmek hakkına sahip olacak mısınız (Bu bir deyim di).

Burada insanların yorumu veya yapılan yanlışlar çok önemli değil. BK. vekaletin hangi durumlarda sona ereceğini belirtmiş. Avukatlık Yasasında da ayrık bir hüküm yok.

Vekalet bir sözleşmedir ve taraflar bu sözleşmeden ayrılmadıkları sürece hüküm ifade der. Vekalet sözleşmesinin zamanaşımı yoktur. VEKALET SÖZLEŞMESİNDEN DOĞAN HAKLARIN ZAMANAŞIMI VARDIR.

Ben mi yanlış anladım buralar bir uzmanlık alanı olarak kurulmadı mı?

Neyse;

Nedensiz zenginleşmi için geldim, kendimi nerde buldum.

Saygılar