Mesajı Okuyun
Old 06-05-2008, 23:12   #4
caner87

Böyle durumlarda işin en başında iken icra takibi yolu ile alacağı tahsil etmeye başlamak nasıl olur? Mesela 4.000ytl yi genel haciz yolu ile takibe koysa idik ve sonra duruma göre borçlunun itirazı, itirazın iptali davası ve üzerine inkar tazminatı alsak? Bu itirazın iptali davasında kozlar ortaya dökülse olur mu olmaz mı? Hangi yol pratik ben de tam bilemiyorum.
Yapı denetim şirketleri tam olarak ne yapıyorlar? Burada işin mahiyeti de önemli. Çünkü iş akdi vardır diyebilmek için, Yar 10 HD. 22.01.1991E, 5091Karar da iş, bunu yaptırmak isteyene karşı iktisaden oldukça bağımsız sayılabilcek bir şekilde işi alan tarafından uygun görülen zamanlarda ve genellikle onun istediği yerde(bürosunda veya muayenehanesinde) taraflarca belirlenmemiş sayıda personel ile yapılıyor ise vekalet sözleşmesinden sözedilir deniyor. Prof.Dr.Nuri Çelik'ten (17. bası) alıntıladım. Kararı yazamadım.
Yargıtayın avukat ile ilgili yukarıda sayın hırs'ın verdiği kararda sayıya vurgu yapılmış, yani bürosunun olup olmaması değil de,davacı avukatın davalı sendikada aylık ücretle çalışması ve sayı ile iş yapmadığında kilitlenmiş.
Bence sizin olayınızda yapı denetim şirketlerinin ne tür bir hizmet sunduğu önemli. Yani sürekli mi, sayı ile mi, işin hakimiyeti inşaat firmasında mı yoksa yapı denetim şirketinde mi?