Mesajı Okuyun
Old 17-08-2012, 00:56   #1
mihenk78

Varsayılan Borcun ödendiğini bilmeden açılan menfi tespit davasi

Değerli meslektaşlarım,
A ve B bir icra takip dosyasının beraberce seklen borclusudur.ancak aslında bir sebep ile borçlu olmadıkları halde yasal haklarını bilmedikleri icin takibe itiraz etmemisledir.ve bu arada A ,B den habersiz borcu ödemiştir.bu ödemeyi bilmeyen B ise bir sekilde aslinda hic borçlu olmadıgını öğrenmiş ve dosya alacaklısına karsı menfi tespit davası açmıştır.
Olayımız bu...
Bu durumda sizce menfi tespit davası sonunda ne gibi bir karar verilir?
Benim görüşüm mahkeme dosyayı esastan inceler ve gercekten B nin ve tabi ki A nin borçlu olmadığına karar verir ise alacaklıyı yargılama giderleri ve vekalet ücretinden sorumlu kılar.
İkinci bir olasılık da ise su soruyu yöneltmek istiyorum.A B den habersiz borcu oder ve ödenen bu borç aslında var olan bir borctur.ancak bu ödemden haberdar olmayan B tutar menfi tespit davası acar.bu halde mahkemenin kararı sizce ne olur.
Benim görüşüm , çok emin olmamakla birlikte alacağını tahsil eden alacaklı bu durumu resmi olarak B ye bildirmeyerek davanın açılmasına sebebiyet verdigi icin yine yargılama giderleri ve vekalet ücretinden sorumlu olur.zira bu halde gercekten borçlu da olsa B nin bu davayı acmakta hukuki yararı vardır.ancak davanın açıldığı tarihte borç ödenmiş oldugundan dava konusuz kalmış olacağı icin mahkeme esasa girmeyerek alacaklıyı y.giderleri ve vekalet ücretinden sorumlu kılar.
Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.