Mesajı Okuyun
Old 04-09-2006, 11:02   #1
stj_sevda

Varsayılan Danıştayın sözlü sınav kararı

04.03.2006 tarihli eğitim kurumları yöneticileri atamasıyla ilgili yönetmelik MEB’in kadrolaşma isteğine uygun olarak hazırlanmış ve hiç bir objektif kritere yer verilmemişti. Bu tehlikeyi gören Türk Eğitim Sen, yönetmeliğe yönelik yürütmeyi durdurma talepli, iptal davası açmıştı.Danıştay 2. Dairenin kararına göre, idareci atama ile ilgili sözlü sınav ve sözlü sınavla alakalı bütün hükümlerinin yürütmesi durdurulmuştur. Ayrıca “ Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Yer Değiştirme Formu” nun takdir puanına ilişkin hükümlerine yönelik de yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Bu karara göre, idarenin 15 puanlık takdir yetkisiortadan kalkmaktadır.
Danıştayın kararından kısa bi alıntı:Müdürlük görevine yapılacak atamalarda adayların eşit koşulda yarışmasını sağlayan nesnel bir yöntem olan yazılı sınavdan sonra,her türlü öznel değerlendirmeye açık sözlü sınav yapılması,yazılı sınzvın nesnel sonuçlarını etkisiz kılacağından yönetmeliğin szölü sınav öngören düzenlemesi hukuka uygun değildir.Öte yandan;sınavın sözlü olma niteliği,idari yargı denetimini,işlemin yalnızca yetki ve şekil unsurları ile sınırladığından idarenin her türlü eylem ve işlemine karşı yargı yolunun açık olduğu yolundaki Anayasa hükmünede ters düşmektedir........
.Danıştayın vermiş olduğu bu kararın hakimlik sınavları ve diğer memur alımlarına ilişkin sınavlar açısından emsal karar oluşturup oluşturmayacağı hakkında görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.Saygılarımla....