Mesajı Okuyun
Old 01-08-2009, 23:11   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan asyadan
Merhaba . benim sorum şu olacak. müvekkilim olan şirket kendi kiraladığı arazi üzerinde bir tesis kurmak istemekte. Bu tesisin içerisinde yer alacak restaurantı,gözleme yerlerini ,standtları.başka işletmelere işletilmek üzere vermek istemektedir.
Bir meslektaşımın bana verdiği bilgiye göre. benim müvekkilim ,tesisin ruhsatını kendisi alıp, küçük işletmeler de kendi ruhsatlarını kendileri alacağından ,şirket ile küçük işletmeler arasında yapılacak olan sözleşmenin niteliği kira sözleşmesi imiş.işletme sözleşmesi değil imiş. Bu bilgi doğru mudur?

Doğru ise kira söz. yaparsak, sözleşme hükümlerine , küçük işletmelere, onların işletmeleriyle ilgili kurallar ,sınırlar getirebilirmiyiz. Mesala personel şöyle olacak,şu kurallara uycak,yemek fiyat listesi şöyle olcak gibi.......
şimdiden teşekkürler........

Sayın meslektaşım,

Bahsettiğiniz şekilde bir iş merkezindeki dükkanların, bir başka kişi veya şirkete ücret karşılığı kullanımının terk edilmesi, kira akdine vücut verir. Borçlar Kanununun kira akdine ilişkin hükümlerine bu anlamda göz atabilirsiniz.

Kira akdine, mecurun kullanım şekli ve esaslarına ilişkin mutabakatla hükümler koyabilirsiniz. Bahsettiğiniz iş merkezinin bir yönetimi varsa bu yönetimin belirlediği kurallara hem kiralayan hem de kiracı uymak zorundadır.

Ancak, her ne kadar kiralanan mecurun kullanım şekline ve yükümlülüklerine ilişkin kiracının uyması gereken kurlları koyabilme imkanınız varsa da, bu durum, kiracının iştigal alanına müdahale etmenize imkan vermez diye düşünüyorum. Fiyat listesi ve personele dair esaslar mecur ve kira akdi ile ilgili değildir.

Tabi ki Bayilik veyahut Franchising söz konusu ise durum değişebilir.