Mesajı Okuyun
Old 22-01-2007, 10:34   #1
Gamze Dülger

Varsayılan Senet metnine atılan imza-Uydurma imza

Senet borçlusu görünen ilgili Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulunarak,senet metnindeki yazıların kendisine ait olmadığı ve yine imzanın da kendisine ait olmadığını beyanla,senet metnini dolduran hakkında "Resmi evrakta Sahtecilik" şuçlamasıyla şikayette bulunmuştur.

İlgili-şikayetçi, büromda senet metnine kendisinin imza attığını beyan etmiştir.Ayrıca imza atılırken gören tanıklar mevcuttur.Senet metnini dolduran şahıs "Metni ben doldurdum ve borç benimdir ancak imzalar ilgiliye aittir " demiştir.Taraflar senedin düzenlendiği tarihte nişanlıdırlar, şikayet tarihinde nişanları bozulmuştur.

Bu arada bu senet,protesto edilmemiş,icra takibine hiç konmamış, senedi düzenleyen asıl borçlu tarafından ödenip şikayetçiye verilmiştir.

Önce Jandarma Kriminal Laboratuarı "İmzanın kimin tarafından atıldığı belirlenemedi "demiş,Adli tıp "Senet metnindeki imzanın "Uydurma İmza " olması sebebiyle kimin tarafından atıldığının tesbit edilemediğini " bildirmiş ve dosyada takipsizlik kararı vermiştir.

Karara itiraz üzerine,takipsizlik kararı kaldırılmış ve ilgili hakkında "Resmi belgede sahtecilik suçlamasıyla " dava açılmıştır.

Buraya kadar pek çok meslektaşımın başına gelebilecek bir olay görüntüsü mevcuttur.Ülkemizde,şahsa ait olduğu belirlenemeyen pek çok imza itirazı ile karşılaşılmaktadır.

Kanımca asıl sorun imzanın kişiyi yansıtmamasıdır.Asıl imza (aynen yurtdışında olduğu gibi ) ad ve soyadının el yazısı ile yazılması şeklinde olmalı iken maalesef,şekiller, karalamalar ve hatta garip yuvarlaklardan oluşan imzalar, ilgilisinin saptanamaması sonucunu doğurmaktadır.(Açıklamalarım kendi imzam içinde geçerlidir)

Öncelikle,hukuku uygulayanlar olarak bizler, bu imza sorununa bir nokta koymalı ve ad ve soyadımızın el yazısı ile yazılmasından ibaret imzalarımızı kullanmaya başlamalı ve hatta yaptığımız sözleşme,tutanak vs lerde ilgililerin bu imzaları kullanmasını teşvik etmeliyiz.

Şimdi,eğer aynı raporlar dava aşamasında da alınırsa,şikayetçinin iddiası kanıtlanmış olacaktır.

Fakat imzanın kimin tarafından atıldığının belirlenemesi karşısında,sırf yardım olsun diye senet metnini dolduran ve senedi kullanan şahısların akibeti gerçekten içler acısıdır.

Senedin "uydurma imza " sebebiyle ilgisine ait çıkmaması halinde (tanıkla ispatın mümkün olmadığı da dikkate alınarak ) bu senedin ilgili tarafından imzalandığnın ispatı hakkında başka bir yol var mıdır?

Öncelikle isim ve soy isimden oluşan imzaların kullanılması hususunda,ardından bu konuda uygulamada benzer olay yaşayan meslektaşlarımın yardımlarını rica ediyorum.

Saygılarımla