Mesajı Okuyun
Old 18-10-2010, 16:09   #1
mehves

Varsayılan İhalenin yapılmasından sonra, ancak kesinleşmesinden önce bir başka mahkeme tarafından ipoteğin fekkine karar verilmesi halinde çözüme ulaşmak

Sayın meslektaşlarım;

Beklenmedik bir şekilde belirsiz bir hukuki süreçe sürüklendik. Bize oldukça da ilginç gelen bir konuyu sizlerle paylaşmak ve fikirlerinizi almak istedim.

Müvekkilimiz, yetkilisi olduğu bir şirket için bir bankadan ipotek karşılığı bir kredi alıyor. İpotek tesis edilen taşınmaz müvekkilimize ait ve konut olarak kullandığı bir yer.

Banka ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takibe geçiyor, taşınmaz bir üçüncü kişiye ihale edildi. Biz ihalenin feshi davası açtık, reddine karar verildi, temyiz ettik.

Bu arada müvekkilimizin eşi tarafından aile mahkemesinde, taşınmazın aile konutu olması ve kendisinin ipotek tesisine muvafakati olmaması nedeniyle ipoteğin fekki istemiyle bir dava açtı.

Dava, ihalenin feshi davası Yargıtay'dan dönmeden önce sonuçlandı ve ipoteğin fekkine karar verildi.

Dava sırasında herhangi bir tedbir kararı alınmamış.

Karardan bir iki gün sonra ihalenin feshi dosyası Yargıtay'dan onanarak dönüyor.

Şimdi:
1. İhale henüz kesinleşmedi, tashihi karar aşaması var. Üçüncü kişi açısından bir kazanılmış hak sözkonusu olur mu? Takip iptal edildiği takdirde, ihalenin dayanaksız kalması kaçınılmaz ancak üçüncü kişi iyiniyetli mi kabul edilir burada? Yoksa, ihale kesinleşmeden önce yeni yargı kararı ortaya çıktığı için iyiniyete yer kalmaz mı?
2. İhalenin feshine ilişkin kararın düzeltilmesi isteminde sizce ipoteğin fekkedildiği iddiası dinlenebilir mi?
3. İpoteğin fekki kararı da henüz kesinleşmemiş olduğundan, takibin iptali kesinleşmeye kadar sözkonusu olamayacak diye düşünüyorum. Ama yine de takibin iptali talepli bir şikayette bulunmak faydalı olur mu?

Sonuçta elimizde takibin dayanağını ortadan kaldıran bir yargı kararı var. Ancak bu da kesinleşmemiş olduğundan, hangi aşamada ne yapabiliriz konusuna net bir yanıt bulamıyorum.

Konuya ilişkin tecrübesi, içtihat bilgisi, fikri olan meslektaşlarımla fikir alışverişi yapmaya ihtiyaç duyuyorum.

Saygılarımla.