Mesajı Okuyun
Old 01-02-2007, 14:08   #4
su.

Acil Sayin Ertan,

Alıntı:
Yazan Av.Ertan Uzunoğlu
Sayın su ;
1-Tasarrufun iptali ile taşınmazın mülkiyeti borçluya (olayda koca) dönmekle siz alacağınız kadarını talep ediyorsunuz, fazlası tekrardan 3. kişiye bırakılmaktadır.Dediğiniz gibi 3. kişiden alacak hakkına sahip olamıyorsunuz.
2-Katkı payı alacağı davası ile boşanma davası aynı esasta görülmüyor bildiğim kadarıyla.Fakat tasarrufun iptali ile katkı payı alacağı davaları beraber açılabilir kanısıydayım.iyi çalışmalar

Merhabalar..Öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkürler ama tasarrufun iptali davası ile 3.kişinin mülkiyet hakkına dokunulmuyor,sadece alacaklıya alacağı miktarı cebri icra yoluyla alma hakkı tanınıyor(İİK. 283.mad) yani mülkiyet eşe geri dönmüyor olayımızda bu konuda Yargıtay 4.Hukuk Dairesi 01/13125 es.2002/435 k.saylıl kararı mevcut..
Fakat benim asıl sorunum( bu arada karşı dava için çok az zamanım kaldı acil cevap gelirse memnun olurum)karşı dava-katkı payı-muvazaa nedeni ile asarrufun iptali ile tespit edilen alacağı cebriicra yoluyla tahsiliiçin açacağım davayı tek birdilekçe açabilirmiyim.KArşı dava ve katkı payı talebimde davalı davacı eş olacakken tasarrufuniptali davasında hem eş hemde 3.kişi davalı olacak ben bu durumda ne yapmalıyım.(Tek bir dava dilekçesiiel açıp davanın görüldüğü mahkemede görülmesini istiyorum)