Mesajı Okuyun
Old 07-04-2015, 13:36   #3
Ahmet Güngör

Alıntı:
Yazan aykut
Öncelikle merhabalar sayın meslektaşım.

Yeni İş Arama İzni verilmemesinin haklı nedenle feshe yol açabileceğini düşünmüyorum, zira kanunda açıkça yazılmış nedenler.

Elimizde Yıllık Ücretli İzin Alacağı ve Fazla Mesai Alacağı kalıyor bu durumda haklı nedenle feshe sebep olabilecek.

Burada kanunen haklı nedenle feshe aykırı bir durum olduğunu düşünmüyorum. Ancak Dürüstlük kuralı burada başınızı ağrıtabilir. Zira hakim işçinin kötüniyetle hareket ettiğini düşünebilir. Sonuçta önceden de biliyordu yıllık izinlerini ve fazla mesailerini almadığını. Ancak daha sonra Kıdem tazminatı alabilmek için böyle bir yola girdiği düşünülebilir. Dediğim gibi kanunen bir engel olduğunu düşünmesem de, dürüstlüğe aykırı davranıldığından iş akdinin haklı nedenle feshedilmediği sonucuna gidebilir mahkeme. Bu sefer de ihbar etse bile ihbar süresi içinde iş akdini haksız nedenle feshettiği için işçi aleyhine ihbar tazminatı da oluşabilir.

Son sorunuzda da; nacizane fikrim bunun işverenin iş akdini feshetmediği yönündedir. İşverenin şerhi daha çok kabul durumundadır.

Üstatlarımız daha detaylı bilgi verebilir tabi ki ama, özellikle kötüniyet-dürüstlük konusunda Yargıtay kararı araştırmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla.

Yanıtınız için çok teşekkür ederim.
Kötü niyet (hakkın kötüye kullanılması) bu olayın bam teli.
Ancak şöyle düşünemez miyiz? Bu işçi "kendi rızamla istifa ediyorum" demiş. Gerekçe göstermemiş. Zaten istifa ettiği zaman, bu haklı gerekçelerle istifa etmişti. Daha sonra işçilik alacaklarını talep edecekti.
6 yıllık bir çalışan olarak, kıdem tazminatını yakması, hayatın olağan akışına uygun düşmez. (Bu yönde Yargıtay kararları var).
Haklı sebeple hizmet sözleşmesini fesh etmesine rağmen, niye çalışmaya devam etti? Bu çelişki gibi görünebilir. Ama, işverenin istifa dilekçesinin altına yazdığı notta; "yerine bir personel bulunacak olması" sebebiyle ihbar süresinin sonunda hizmet sözleşmesinin biteceği kabul edilmiş.
Yeni personel bulunana kadar da, işçi çalışmaya devam etmiş. Şimdi yeni personel bulunduğu için artık işten ayrılmak ve işçilik alacaklarını (özellikle kıdem tazminatını) almak istiyor.