Mesajı Okuyun
Old 28-05-2012, 12:50   #1
sincap

Mutsuz Hekim hatası, işitme engelli çocuk, dava yolları...

Sevgili Meslektaşlarım;

Konu hekimin sorumluluğu ile ilgili. Müstakbel müvekkilin 4,5 yaşında bir oğlu var, doğduğunda hastane tarafından işitme testi yapılmamış, konuşması zaman alınca defaatle doktorlara gidilmiş, doktolar işitme testi önereceği yerde, bu hususu tamamen atlayarak, mahalledeki Ayşe Teyze edası ile "erkek çocuğudur, geç konuşur, meraklanmayın" demişler. Elimizde raporlar da var.

Çocuğun doğduğu hastane, üniversite hastanesi; bu anlamda onlara karşı idari dava açacağım ama çocuğun işitme kaybını (bir kulakta %90, diğerinde %70) öğrenmelerinin ve cihaz taktırmalarının üzerinden 2 yıl geçmiş, çocukta gelişim bozukluğu var haliyle ve dudak okuyor, herkese anne derken, şimdi yeni yeni cümle kurabiliyor, neyse (üzüntüm ve öfkem yazdıkça artıyor), bu üniversitesi hastanesine karşı idari dava açacağım diye biliyorum, Sağlık Bakanlığı'nı da hasım göstererek. Ama burada 60 günü nasıl işleteceğim? Zamanaşımı nasıldır?

Peki hastane, o yıllarda her yeni doğana işitme testi yapıyor muymuş, yapmalımıymış, işte bunu bilmiyorum, dava esnasında ortaya çıkacak sanırım.

Çocuk psikiyatristi olan doktor için TCK 459'a göre suç duyurusunda bulunayım diyorum ve adli yargıda maddi manevi tazminat isteyeyim çünkü doktorun görevden ayrılabilir kişisel kusuru var. Ve bence tedbirsizlik ve dikkatsizlik.

Özel Hastaneye de gidilmiş, özel hastaneye ise ihtar yollayayım diyorum, duruma göre bakarız.

Ne dersiniz? Bu konuda deneyimli meslektaşlarımın yardımlarını rica ediyorum.

İyi haftalar, iyi çalışmalar olsun...