Mesajı Okuyun
Old 29-09-2010, 17:05   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan MTL
Herkese İyi Çalışmalar,
Durumu kısaca özetlemek isterim.Müvekkilem, eşi hakkında boşanma davasından önce bir tedbir nafakası davası açıyor. Davalı eş ortak konutu terkederek memleketine yerleşiyor. Aralarındaki bu dava sürerken, ev sahibi tarafından örnek 14 tahliye emri gönderiliyor ve taşınmazın tahliyesini istiyorlar. Kocada, icra dairesine giderek tahliye emrini elden tebliğ alıyor ve icra müdürünün huzurunda, takibe hiçbir itirazının olmadığını, evi 1 kasımda tahliye edeceğini beyan ediyor. Müvekkilemin herhangi bir geliri yok, bu sebeple 2 aylık birikmiş kira alacağı var. Koca da kira bedelini ödemiyor.
Sormak istediğim şu, TMK'nın 194. maddesine göre ortak konut hakkında tek başına karar verme yetkisi olmadığı aile mahkmesinden icranın durdurulması için tedbir talep ettim.Ancak hakim, müvekkilemin itirazı olmadığı için talebimi reddetti.Bende, icra dosyasına itiraz etmek istedim ancak, bu sefer de icra müdürü, müvekkilem dosyada taraf olmadığı için talebimi reddetti.
En azından tedbir nafakası davası sonuçlanana kadar tahliye emrinin durudurulması için, reddedilen talebi şikayet yolu ile icra mahkemesine mi götürmeliyim? İcra Mahkemesinin kararı bu konuda yeterli olur mu? Sizler nasıl bir yol izlerdiniz? Saygılarımla.

İcra mahkemesine memur muamelesini şikayet edebilirsiniz. İcra mahkemesinin kararı tabii ki yeterlidir. TMK 194 üncü maddeye aykırı bir işlem olduğu gibi, tarafların muvazaalı davrandığı aşikardır.

Anlayamadım konu ise, koyulaştırdığım bölümde 2 aylık nafaka ile kira paralarının koca tarafından ödenmemesi konularının, sorunuzla ne ilgisi vardır?