Mesajı Okuyun
Old 22-10-2007, 02:08   #2
Jeanne D'arc

Sayın mihriban,

Adli Yardım Sisteminin İşleyişi:

Adli Yardım barolar tarafından yürütülen bir faaliyettir.

Mali durumu uygun olmayan başvurucu, baroya adli yardım için talep edilen evraklar (muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi, ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı örneği ve varsa davası ile ilgili dilekçe ve diğer evraklar) ile başvurur.

Başvurucunun bu müracaatı ve hukuksal yardım talep ettiği konular; Adli Yardım Bürosu'nda nöbetçi bulunan avukat tarafından kayda alınır. Bu arada başvurucuya mali durumuyla ilgili bir çok soru sorulur.

Nöbetçi avukat kaydını yaparak aldığı başvuru evrakına; başvurucunun adli yardım talebinin kabul edilebilirliği ve hukuki yardım talep ettiği iş veya dava hakkındaki kanaatini de yazarak, işbu evrakı baro yönetim kurulu veya görevli yönetim kurulu üyesine gönderir. Bu arada başvurucunun verdiği mali ve hukuki bilgiler de kontrol edilir.

Başvurucunun hukuki yardım isteği gerekli görülür ve mali durumunun elverişli olmadığı kanaatine ulaşılır ise, kendisine bir avukat atanacaktır.

Bu süre genellikle bir hafta on günü alır. Duruşma gününün yakın olması, dava edilecek hakkın zamanaşımına uğraması, her hangi bir sürenin kaçırılması gibi acil durumlarda, bunun özellikle belirtilmesi gerekir. Her hangi bir hak kaybu olmaması için atama daha çabuk yapılacaktır.

Adli Yardım Bürosu'nca siz için atanan avukat masraflar dışında sizden her hangi bir vekalet (avukatlık) ücreti almayacak, sizinle vekalet sözleşmesi düzenlemeyecektir.

Maddi durumunuz dava masraflarını dahi karşılayamaz durumda ise yargılama harç ve giderelerini ödeyemeyecek durumda olduğunuzu belirterek, Adli Müzaheret kurumundan faydalanabilirsiniz.

Velayet ve Nafaka Konusunda ise:
Medeni Kanun'a göre hakim önüne gelen boşanma davasında eş ve çocuk için gerekli gördüğü tedbirleri kendiğilinden almakla yükümlüdür. Siz mahkemeye vereceğiniz dilekçede mağduriyetini belirtin ve davanın başından itibaren tedbir nafakası talep edin. Tedbir nafakasının davanın başından itibaren hükmedilemesinde herhangi bir engel yoktur.

Yine müşterek çocuk küçük ise anne sevgi ve bakımına ihtiyacı bulunduğunu belirterek dava müddetince geçici ve dava sonunda ise sürekli olarak velayetin size verilmesini talep edebilirsiniz. Burada çocuğun menfaatleri esas olduğundan; çocuğun eşinizin değil de sizin yanınızda olmasının gereklerini de hakimi ikna edecek şekilde belirtmeniz gereklidir.

Saygılar.