Mesajı Okuyun
Old 11-10-2010, 21:03   #6
avukat_selcuk_bey

Varsayılan 1952 yılında ödenmiş olan kamulaştırma bedeli talep edilebilir mi?

sayın meslektaşlarım, daha önce sormuştum ama yeni bir bilgi aldıktan sonra tekrar sorma ihtiyacı duyuyorum.
Müvekkilimin dedesi adına kayıtlı olan gayrimenkul, 1952 kamulaştırılmış ve bu gayrimenkule miili eğitim tarafından lise yapılmıştır.daha sonra kurum tarafından 1952 yılında tutulan tunakta şu ifadeler yer almıştır.

"X oğlu adına 3.268,85-TL x ziraat bankası şubesine yatırılmış olduğu, dosyaların meyanındaki evrakı müsbitlerin tetkikinden anlaşılmıştır. istimlak bedelleri bankaya yatırılmış olmasına rağmen muamelenin dairece takip edilmeyişinden istimlak bedeli ödenmemiş ve haliyle hazine adına tescil de bu yüzden yapılamamıştır."

Ayrıca müvekkilimin dedesi kamulaştırma tarihinde(1952) vefat etmiş ve 1974 yılında bu arsaya kadastro girmiş, 3. bir şahıs tarafından bu tapu sahiplenilmiş ve bir şekilde bu 3. şahıs adına tescil yapılmış. daha sonra bu tapu bu 3. şahıstan sonra üç el değiştirmiş. gayrimenkul üzerinde lise halen mevcut.
müvekkilim ve üstsoyları bu kamulaştırma bedelini bugüne kadar alamamışlardır. bu bedeli ya da tapuyu alabilmek için izleyeceğim bir yol var mı?, varsa nasıl bir yol izleyebilirim, yoksa müvekkile soğuk bir su mu ısamrlayayım. teşekkür ederim,