Mesajı Okuyun
Old 14-11-2008, 16:37   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Ayşegül İnal
Saim bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Araştırmam için çok faydalı bilgiler olacağı kesin.Takibe girdiğimiz dosyalardan batak olan o kadar çok şirket var ki.. Şirket sahiplerinin maddi durumlarının çok iyi olmasına rağmen şirketlerden alacak tahsili mümkün olmuyor. Kesin nokta atışı yapılacak bir yol olsa gerek. bunun için verdiğiniz bilgiler doğrultusunda takibe devam ederken aynı zamanda dava mı açmak gerekiyor, davanın içeriği nasıl olmalı? yada takip sürecinde itiraz edilen 89/1 lere karşı nasıl bir yol takip etmek gerekiyor?

bu konu az da olsa bankalardan 435,00 ytl yi tahsil etmeye benziyor bence. çünkü bankalara takip yaptığımızda da bulunduğum şehirde bir çok meslektaş biz bunu neden düşünmedik demişti. Yani şirketler hususunda da çok fazla denenmemiş fakat hukuka ve mantıga uygun araştırmaya deger çözüm yollarının olduğuna inanıyorum.

Ayşegül Hanım,

Yöneticilerin sorumluluğunu aramak belki biraz uzun ve dolaylı bir yol gibi görünebilir. Fakat, ben sonuç alınabileceği düşüncesindeyim. Çeşitli nedenlerle hemen hepimiz hakkımızı sonuna kadar zorlamıyoruz düşüncesindeyim.

"Şirket Yöneticileri, şirketin borçları nedeniyle sorumlu tutulamazlar" temel ilkesinin varlığı, şirket yöneticilerinin şirketi kötü idare etmeleri halinde "geçerli değildir". Belirtmeye çalıştığım TK.336. madde ile bu maddenin ilintili olduğu 309. madde ve 309. maddenin atıf yaptığı 305 ve 306 maddeler hep Şirket Yönetim Kurulu üyelerinin öncelikle şirkete, şirket ortaklarına ve şirketten alacaklı 3. kişilere karşı sorumlu olacakları ve ancak bu tür sorumluluk davalarında hükmedilecek tazminatın şirkete ait olacağı açıkça belirtilmiştir.

İİK. 89/1 . madde işte bu noktada şirketin iş bu dava temelinde hak sahibi olduğu alacak kapsamında ileri sürülebilir.

Şirketin Yönetim Kurulu üyelerini şahsen dava ettiğinizde ve özellikle İhtiyati Haciz talep ettiğinizde hepsi inanılmaz bir sıkıntı yaşayacaklardır. Bunun semerelerini en kısa zamanda da alacağınızı düşünüyorum.