Mesajı Okuyun
Old 01-01-2012, 11:05   #2
wellan

Üstadım;1969 yılındaki bir gayrimenkul satışı için ihale alacaklıya;alacağına mahsuben ihale edilmiştir.İhale bedeli ödenmiş olup(alacağa mahsuben) ihale kesinleşmi olduğundan dolayıdır ki;İİK 135.madde gereğince icra dairesi tapuya bir yazı göndererek taşınmazın alacaklı adına tescil edilmesini ister.Yalnız bunun için ihalenin kesinleşmiş olması veya icra mahkemesinin ihalenin feshini reddetmiş olması yada kararın kesinleşmiş olması gerekir.İİK 135. gereği tapuya ihalenin kesinleşmiş olması sebebiyle mülkiyetin tescilini bildirmek icra müdürünün asli sorumlulukları arasındadır.Somut olayda ihale kesinleştiği için icra müdürünün bu durumu tapuya bildirmesi gerekmektedir.Aksi takdirde icra müdürünün İİK 5.madde gereğince geç tescil edilmesinden dolayı tazminat sorumluluğu doğabilir.Müvekkilinizin anlattıığınız şartlar çerçevesinde taşınmazlarda bir hak iddiasının mümkün olmadığını düşünüyorum.Gerekçe olarak;taşınmazların müvekkkiliniz adına görünmesinin sebebi icra müdürünün kesinleşmi ihaleye rağmen tescil bildirimine yapmaması yada yapılmış tescil bildirimine rağmen tapu sicil müdürlüğünün gerekli özeni göstermemesi gibi ihmali durumlar söz konusudur.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.