Mesajı Okuyun
Old 01-03-2007, 18:06   #3
Kemal Yıldırım

Karar FSEK madde 25!

Genel olarak, alıntının kaynak gösterilerek yapılması durumunda, yapılan alıntı hiçbir sorumluluk doğurmaz. Fakat her ne şekilde olursa olsun yazarın açık izni bulunmaksızın alıntı yapılamayacağı özellikle belirtilmişse, sorumluluk söz konusu olacaktır. Haberlerde de durum aynı şekildedir. Dikkat ederseniz THS'de de Hukuk Haberleri forumunda yer alan haberlerin hemen hemen hepsinde alıntı yapılan yer belirtilmektedir.

Alıntı:
FSEK Madde 25:
(Değişik madde: 03/03/2001 - 4630/15. md.)

Bir eserin aslını veya çoğaltılmış nüshalarını, radyo-televizyon, uydu ve kablo gibi telli veya telsiz yayın yapan kuruluşlar vasıtasıyla veya dijital iletim de dahil olmak üzere işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla yayınlanması ve yayınlanan eserlerin bu kuruluşların yayınlarından alınarak başka yayın kuruluşları tarafından yeniden yayınlanması suretiyle umuma iletilmesi hakkı münhasıran eser sahibine aittir.

Eser sahibi, eserinin aslı ya da çoğaltılmış nüshalarının telli veya telsiz araçlarla satışı veya diğer biçimlerde umuma dağıtılmasına veya sunulmasına ve gerçek kişilerin seçtikleri yer ve zamanda eserine erişimini sağlamak suretiyle umuma iletimine izin vermek veya yasaklamak hakkına da sahiptir.

Bu madde ile düzenlenen umuma iletim yoluyla eserlerin dağıtım ve sunumu eser sahibinin yayma hakkını ihlal etmez.

Saygılar...